StoryEditorWiadomości rolnicze

Różnice w jesiennej agrotechnice hybryd i odmian populacyjnych jęczmienia

20.08.2020., 12:08h
Potencjał plonotwórczy jęczmienia ozimego jest wysoki i w suche lata bije plonami pszenicę ozimą. To ze zbóż gatunek najlepiej gospodarujący wodą, dość dobrze radzący sobie z suszą, najlepiej wykorzystujący zapasy wody zimowej. Ucieka przed skutkami letniej suszy, bo schodzi z pola najwcześniej.

Zanim przejdziemy do odmian warto zaznaczyć, że niestety, jęczmień ozimy jako gatunek nadal jest za mało doceniany przez rolników. Jego areał uprawy to ok. 200 tys. ha i w wieloleciu praktycznie nie zmienia się, a racjonalnie mógłby zajmować w Polsce ok. 800 tys. ha. Dlaczego konkretnie tyle? Bo to mniej więcej areał zajmowany przez rzepak, dla którego jęczmień ozimy jest idealnym, wcześnie schodzącym z pola przedplonem. Warto dodać, że rośnie rynek odmian hybrydowych, które plonują o 1–1,5 t/ha wyżej od populacyjnych. Co trzeba wiedzieć, jeżeli planujemy „przesiadkę” z uprawy odmian populacyjnych jęczmienia ozimego na hybrydowe? Jakie są podstawowe różnice między tymi odmianami w jesiennej agrotechnice?

Termin i norma wysiewu
Różnic jest kilka. Oczywiście najwyższe plony jęczmienia ozimego uzyskamy na dobrych stanowiskach z uregulowanym pH gleby. Już na etapie rozważania stanowiska pod jęczmień rysuje się pierwsza różnica między odmianami populacyjnymi a hybrydowymi. Wg informacji hodowców, zaletą hybryd jest, że mogą być z powodzeniem uprawiane na glebach lżejszych niż odmiany populacyjne, pod warunkiem, że nie są zakwaszone. Wa...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:24