StoryEditorWiadomości rolnicze

RSM pod korzeń? Z tą maszyną to możliwe

17.05.2020., 16:05h
Roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM) to tanie źródło azotu. Dzięki płynnej formie, nawóz jest łatwo przyswajalny przez rośliny i można go podawać nawet w czasie suszy. Ale RSM jest agresywny i nieumiejętne rozlewanie opryskiwaczem może doprowadzić do poparzenia roślin. Aby tego uniknąć, firma Pomot, jako pierwsza w Polsce, zbudowała maszynę (tzw. iniektor), która jest w stanie podać RSM bezpośrednio pod korzenie rośliny. To model Cuma, który na razie jest oferowany w wersji trzymetrowej.


Iniektor wyposażony jest w ramę z nabudowanym zbiornikiem wykonanym z tworzywa sztucznego o pojemności 600 litrów. Układ cieczowy jest podobny jak w opryskiwaczach. Zasila go napędzana wałkiem WOM pompa przeponowo-tłokowa Bertolini Poly 2073- VS o wydatku 70 litrów na minutę, która poprzez układ filtrów kieruje nawóz do ustawionej poziomo belki. Odchodzące od niej przewody prowadzą nawóz do 17 sekcji roboczych. Stanową je specjalne talerze, gdzie każdy składa się z zamocowanej centralnie piasty i 12 dysz wykonanych z hartowanej stali. Dysze działają tak, że uwalniają nawóz dopiero po zagłębieniu w glebie.



– Dzięki doglebowej aplikacji, RSM czy inny nawóz płynny może być podawany nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych – silnym wietrze czy deszczu. Bo przy tej maszynie, inaczej niż przy opryskiwaczach, nawóz nie ulatnia się i nie jest spłukiwany – mówi Marcin Górski, wiceprezes zarządu spółki Pomot. 

Wedle zapewnień producenta, trzymetrowa maszyna jest przeznaczona do ciągników 60–80-konnych. Można ją zastosować do podawania płynnych nawozów w zbożach, kukurydzy, rzepaku, ziemniakach, warzywach, a nawet na użytkach zielonych. Ta...
Pozostało 51% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:27