StoryEditorWiadomości rolnicze

Rzepak z perspektywą na dobre przezimowanie

01.02.2022., 15:02h
W tym gospodarstwie rzepaki są z powodzeniem uprawiane już od kilkunastu lat. O tym, jakie zabiegi na plantacji zostały wykonane jesienią i jakie nawożenie jest planowane na wiosnę, mówi Marek Wnuczek.
lubelskie

Marek Wnuczek prowadzi gospodarstwo w Pułankowicach (pow. kraśnicki) od 2006 r., po tym, jak przejął je od rodziców. Wówczas pod pługiem było 20 ha gruntów własnych i dzierżaw. Obecnie areał gospodarstwa wynosi w sumie, czyli z dzierżawami, 40 ha średnich gleb klasy IIIa i IIIb.

Późny siew wyszedł roślinom
na dobre

Rzepak ozimy pan Marek uprawia praktycznie od momentu, gdy zaczął prowadzić gospodarstwo na własny rachunek. W ostatnich latach uprawa zajmuje co roku powierzchnię ok. 10–12 ha. Drugi sezon z rzędu w gospodarstwie w Pułankowicach została wysiana odmiana Derrick z hodowli KWS. To odmiana populacyjna, która znakomicie zaprezentowała swoje możliwości w doświadczeniach rejestrowych COBORU oraz w doświadczeniach łanowych KWS.

– Bardzo popularna odmiana w naszej okolicy, idealnie sprawdza się na uprawianych tutaj ziemiach – mówi Marek Wnuczek. – Jest odporna na wyleganie. W poprzednim sezonie plonowała w moim gospodarstwie średnio na poziomie 3,8 t/ha i to mimo niekorzystnej pogody. Najpierw zimna wiosna zastopowała wzrost rzepaku, potem przyszły deszcze nawalne a gradobicie obniżyło plon co najmniej o 15%.

W ko...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. listopad 2024 11:28