StoryEditorWiadomości rolnicze

Słonecznik dobrym rozwiązaniem na lżejsze gleby

20.07.2021., 09:07h
Słonecznik, roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, sprawdza się na lekkich gruntach i w suchych latach. Marek Kałużyński prowadzący na 220 ha gospodarstwo w Kodniu na południowym Podlasiu, od kilku lat uprawie tę roślinę. Zgodził się podzielić z Czytelnikami TPR swoimi doświadczeniami na ten temat.
lubelskie

Słonecznik, jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, może być uprawiana jako roślina oleista, pastewna, jadalna lub ozdobna. W przypadku gospodarstwa Marka Kałużyńskiego, które odwiedziłem pod koniec czerwca, całość produkcji ziarna słonecznika jest kontraktowana przez wytwórnie pasz.

Plantator prowadzi uprawę słonecznika głównie na lekkich i piaszczystych glebach (4, 5 i 6 klasa bonitacyjna), które stanowią 90% całego areału. Pozostała część gruntów ornych to cięższe mady nadbużańskie. Plantacje na takich gruntach szczególnie narażone są na sytuacje stresowe spowodowane niedoborami wilgoci. Stąd prowadzone przez rolnika poszukiwania gatunków roślin uprawnych, które możliwie dobrze radziłyby sobie w tych trudnych warunkach, stanowiąc jednocześnie wartość dodaną, czyli różnicując płodozmian i pozwalając na rozłożenie ryzyka.

Sprawdza się w suchych latach

Taką testowaną w gospodarstwie w Kodniu rośliną była dynia, od kilku lat jest też słonecznik, który w tym roku został wysiany już po raz trzeci. – Uprawie na piątej a nawet szóstej klasie ziemi zawsze towarzyszy bardzo duże ryzyko. Wystarczą dwa tygodnie upałów...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2024 22:56