StoryEditorWiadomości rolnicze

Słonecznika ubezpieczyć się nie da

14.03.2022., 10:03h
Areał upraw słonecznika rośnie z każdym rokiem. Niewątpliwie to wynik rosnącego zainteresowania przemysłu paszowego, postępu hodowlanego i wyraźnie cieplejszego klimatu. Plusem uprawy słonecznika jest jego niewielkie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Słonecznik silnymi korzeniami drenuje glebę i wykorzystuje składniki z warstw niedostępnych dla większości roślin. Jest przy tym dość odporny na suszę. Jego uprawa jest dobrą alternatywą dla poszukujących nowej rośliny w celu urozmaicenia płodozmianu. Jest doskonałym zamiennikiem dla rzepaku tam, gdzie duże straty wyrządzają dziki.

Te cechy słonecznika i popyt na nasiona powodują rosnące zainteresowanie uprawą. Ale niestety, słonecznik, a także facelia, są roślinami, których uprawy nie można ubezpieczyć. Od wielu lat o taką możliwość zabiegał Polski Związek Plantatorów Roślin Zbożowych. Stanisław Kacperczyk, prezes zarządu PZPRZ ponowił taką prośbę w piśmie z dnia 3 marca br. do Henryka Kowalczyka, wicepremiera Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi:

”Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ponownie zwraca się z prośbą do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o objęcie upraw słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani. Warto po...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. listopad 2024 15:54