Wtedy najlepszą konsekwencją będzie, jeżeli środek nie zadziała i nie zaszkodzi roślinie uprawnej. Zdarza się jednak, że podrobione środki niszczą chronione uprawy. Warto to przypomnieć przed sezonem szczytu zakupów środków ochrony i przestrzec przed podróbkami. Dlatego też ruszyła właśnie kolejna odsłona kampanii PSOR, KAS i PIORiN przeciw nielegalnym, w tym podrobionym, środkom ochrony roślin.
Kupując podróbki, tracisz wiele razy
Tak właśnie brzmi hasło kampanii edukacyjnej, którą wspólnie prowadzą: Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polski Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym, środkom ochrony roślin. Problem podróbek jest poważny, a Komisja Europejska i EUIPO szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika, zwłaszcza jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je niska cena. Rolnik powinien także pamiętać, że nie należy samemu sprowadzać środków ochrony roślin zza granicy bez stosownych zezwoleń MRiRW. Zainaugurowana ...
Często informujemy rolników o zasadach bezpiecznego stosowania pestycydów, o różnicach właściwości produktów wynikających z formulacji, różnicach między produktami oryginalnymi a generykami. Pokazujemy też przykłady jak niebezpieczne mogą być środki kupione okazyjnie choć w dobrej wierze, które okazują się podróbkami.