warmińsko-mazurskie
Po platformie jak zawsze oprowadza mnie jej założyciel dr Andrzej Bruderek. Już drugi rok prowadzone są tutaj badania na temat wpływu programów ochrony sekwencyjnego zwalczania chwastów trudnych i odpornych, głównie wyczyńca polnego i miotły zbożowej.
Wieloczynnikowy
układ doświadczenia
Największym problemem w tej części Warmii i Mazur na cięższych glebach aluwialnych, czyli w powiecie bartoszyckim i kętrzyńskim jest wyczyniec polny. Ale okazało się, że na stanowiskach wybranych pod poletka mamy zachwaszczenie wielogatunkowe, więc walczyć trzeba dodatkowo ze stokłosą i owsem głuchym.
Przypomnijmy, że w Bajdytach mamy wieloczynnikowy układ doświadczenia. Eksperci chcą porównać i ocenić skuteczność trzech programów herbicydowych do zwalczania odpornych chwastów w zbożach przy różnych sposobach uprawy gleby: płużnej, zmiennej i płytkiej. Przy uprawie zbóż w warunkach zmianowania i monokultury oraz przy siewie pszenicy ozimej w optymalnym i opóźnionym terminie.
W układzie zmianowania mamy 4 uprawy: rzepak, pszenicę ozimą, bobowate i jęczmień ozimy hybrydowy. Ekspert zwraca uwagę, że wprowadzenie w zmianowani...