StoryEditorWiadomości rolnicze

Szkodniki drzew aktywne jesienią

24.11.2021., 15:11h
Najczęściej występującym szkodnikiem jest piędzik przedzimek, lecz nie tylko ten wykazuje jesienną aktywność. Choć ta pora roku sprzyja zaszyciu się na sen zimowy czy to na pędach drzew, czy kokonach umieszczonych w ściółce lub wierzchniej warstwie gleby, jeszcze zaobserwujemy latające wieczorem nocne motyle, inaczej ćmy.

Nocne motyle, czyli ćmy to osobniki dorosłe, które nie przynoszą szkód bo żywią się rosą lub nektarem, ale ich gąsienice są groźnymi szkodnikami. Warto poznać piędzika siewieraka, zimowka pozłotnika i zimowka ogołotnika, których loty trwają od października do grudnia. Występują znacznie rzadziej niż piędzik przedzimek.

Piędzik siewierak

to motyl z rodziny miernikowatych, którego można spotkać podczas jesiennych spacerów po parkach, lasach i sadach. Gąsienice miernikowatych poruszają się wyginając ciało w pałąk, ponieważ mają trzy pary nóg na przednich segmentach ciała i dwie pary na ostatnich z dużą przerwą między nimi. Jak u pozostałych gatunków istnieje silny dyformizm płciowy między osobnikami męskimi a żeńskimi. Samce wyglądają jak klasyczne ćmy, ale nie można tego powiedzieć o samiczkach. Rozpiętość szarych skrzydeł, przednie skrzydła bladobrunatne z lekko rozmytymi ciemnobrunatnymi, falistymi przepaskami samca dochodzi do 41 mm, tylne skrzydła białawe z wyraźną ciemną przepaską, długość ciała to 18 mm. Samice są szare, przednie skrzydła szare, z ciemniejszą przepaską, tylne natomiast jasnoszare ze słabo widoczną ciemną przepaską. Co szczególnie ró...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2024 09:18