StoryEditorWiadomości rolnicze

Ta jesień sprzyja szkodnikom i chorobom ozimin

06.11.2020., 14:11h
Doradcy PROCAM od kilku tygodni informują w komunikatach o zmasowanym nalocie i w konsekwencji intensywnym żerowaniu szkodliwych muchówek. Pojawiły się w rzepaku, zbożach i na roślinach ozdobnych.

Od drugiej dekady października na plantacjach rzepaku atakowało m.in. trzecie pokolenie śmietki kapuścianej. Potem po obserwowanym ataku także szkodników glebowych (rolnice, łokaś garbatek, drutowce, pędraki, krocionóg piaskowy, stonoga murowa) po dniach z ulewnymi deszczami i ociepleniu w końcówce października wzrosła presja sprawców chorób.


Trzecie pokolenie śmietki w rzepaku
Jak widać na udostępnionych redakcji zdjęciach, mieliśmy rozciągnięty w czasie nalot tej szkodliwej muchówki. W tym samym czasie można spotkać zarówno przepoczwarczone larwy (bobówki), jak i jeszcze duże ilości złożonych jaj przy szyjce korzeniowej zarówno na glebie, jak i na pędach. Pogoda sprzyjała i sprzyja żerowaniu tego szkodnika, dlatego też na korzeniach widoczne są bardzo głębokie wżery larw niekiedy prowadzące do przerwania systemu korzeniowego i uwiądu całej rośliny.

W zbożach ozimych, zwłaszcza sianych wcześnie, w pszenicy i jęczmieniu, żerowały larwy ploniarki zbożówki nalatujące najczęściej z dogodnego przyczółka, z plantacji kukurydzy. Składane jaja przy szyjce korzeniowej a następnie żerujące larwy ploniarki zbożówki powodują punktowe zasychanie...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 10:41