Tam z wymienionych powodów doceniana jest uprawa międzyplonów, przy czym rośnie zainteresowanie wsiewkami międzyplonowymi, np. do współrzędowej uprawy z kukurydzą.
Z fasolą, soją lub bobikiem
W ostatnich latach podawałem przykłady tego typu rozwiązań, np. współrzędowej uprawy kukurydzy z sorgo (to sposób ustabilizowania plonu kiszonki w lata suche), kukurydzy z soją (rozwiązanie zaczerpnięte z rolnictwa ukraińskiego), kukurydzy z fasolą tyczną (przetestowane w Niemczech i wdrażane Polsce), kukurydzy ze słonecznikiem, z amarantusem.
Rozwiązań jest więcej i pojawiają się na naszym rynku, chociażby w ofercie nasiennej firmy DSV. Zanim pokażę te przykłady, warto powiedzieć, jakie są cele takiej uprawy. Są one różne, zależnie od tego, jakie rośliny uprawiamy współrzędowo z kukurydzą. Przy wspomnianym sorgo, to sposób na plon na wypadek suszy. Uprawiane współrzędowo bobowate (soja, fasola, bobik) pozwalają uzyskać lepszej jakości kiszonkę z wyższą zawartością białka. Pozwalają też oszczędzić na nawożeniu azotem i znacznie podnieść wartość przedplonową kukurydzy.
W przypadku uprawy kukurydzy z soją, fasolą lub bo...