Przełom 2019 i 2020 roku obfitował w zmiany w Ursusie. 13 grudnia 2019 roku Ursus uzyskał informację, że Sąd Okręgowy w Lublinie wydał postanowienie, w którym oddalił zażalenie producenta maszyn rolniczych na postanowienie o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego prowadzonego wobec spółki. Tego samego dnia Ursus złożył do Sądu Rejonowego Lublin- Wschód wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Taki sam wniosek został złożony również do Sądu Rejonowego w Olsztynie.
Połączenie z Ursus Bus sposobem na ratunek?
Nieco upraszczając prawniczy język – lubelski sąd uznał, że Ursus nie może być chroniony przed upadłością poprzez postępowanie układowe, które trwało w Ursusie od końca 2018 roku. Z tego powodu Ursus złożył wniosek o postępowanie sanacyjne. Taka procedura, choć rządzi się innymi prawami, również chroni spółkę przed bankructwem. Złożenie takiego wniosku było możliwe dzięki pomysłowi połączenia Ursusa ze spółką-córką produkującą autobusy.
– Nowo złożone wnioski opierają się na zaktualizowanej koncepcji restrukturyzacji, której główną osią jest skonsolidowanie...
Polski producent ciągników i maszyn rolniczych – firma Ursus – ma nowy pomysł na wyjście z kłopotów finansowych. Chce przeprowadzić połączenie ze spółką Ursus Bus. Zarząd Ursusa wystąpił też do sądu o wszczęcie przyspieszonego postępowania sanacyjnego. Z zaplanowanych zmian, jak na razie jednak nie udała się sprzedaż fabryki w Opalenicy, którą mają przejąć Holendrzy.