StoryEditorWiadomości rolnicze

Utrzymać parcha jabłoni i gruszy w ryzach

12.04.2022., 12:04h
Parch atakuje zarówno jabłonie, jak i grusze doprowadzając niekiedy do całkowitej utraty plonu z uwagi na wcześniej opadające, zdeformowane, niesmaczne i brzydkie wizualnie owoce.

Choroba atakuje wiosną, gdy owocniki grzyba uwalniają się pod wpływem wilgoci. Zarodniki przenoszą się z wiatrem i pokonują do 1,5 km. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się grzyba profilaktyczne zabiegi ochrony zaczynamy wprowadzać już w kwietniu. Pierwsze objawy infekcji można zaobserwować na początku maja po dwóch – trzech tygodniach od porażenia, do którego wystarczy kilka godzin wilgotności liści i temperatura 17–23°C.

Na górnej stronie

porażonej blaszki liściowej powstają plamy barwy oliwkowej z delikatnym nalotem grzybni z zarodnikami konidialnymi. Plamy te po pewnym czasie brunatnieją a tkanka zamiera i zaczyna się wykruszać. W następnej kolejności grzyb infekuje zawiązki owoców i owoce, na których widoczne są ciemne plamy różnej wielkości, ulegające nekrozie. Grzyb rozwija się w dwóch stadiach, czyli saproficznym, gdy drzewa gubią liście i ten cykl trwa do wiosny. Wiosną podczas deszczu zarodniki się uwalniają z otoczni i zaczynają się rozsiewać a okres wysiewu zarodników może trwać do czerwca – lipca. W tym czasie dochodzi do zakażeń pierwotnych a grzyb wchodzi w drugą fazę rozwoju, czyli pasożytniczą. Choroba najintensywniej rozprzestrzenia się...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. listopad 2024 23:21