kujawsko-pomorskie
– Patrząc na obecnie ogromne koszty produkcji mleka związane z cenami pasz, nawozów, paliw czy stali, to bez wysokiej wydajności, którą budowaliśmy latami nie byłoby mowy o opłacalności. Gdybyśmy dziś mieli z powrotem wydajność na poziomie 6 tys. kg mleka to byłoby to równoznaczne z końcem naszej hodowli – powiedział Dariusz Pietruszewski, a jego żona Danuta dodała, że na przestrzeni 25 lat zupełnie zmieniło się żywienie bydła, ponadto od samego początku postawili na inseminację i to zaowocowało odpowiednią genetyką. Buhaje wybierają z oferty SHiUZ-u Bydgoszcz. Nie stosują nasienia seksowanego, gdyż wystarcza im własnych jałówek nie tylko na wymianę, ale też powiększanie stada.
Modernizacja hali
i nowy zbiornik
Oborę wolnostanowiskową z roku 2010 hodowcy wyposażyli w halę udojową Westfalia typu rybia ość 2x5 stanowisk, która jest w trakcie rozbudowy do wielkości 2x7 stanowisk.
– Zdecydowaliśmy się na powiększenie hali udojowej, gdyż była już zbyt mała w stosunku do liczebności stada, co spowodowało wydłużenie doju do 2 godzin. Po modernizacji dojarni dój skróci się do 1,5 godziny. Przy dwukrotnym doju dzi...