W 20 największych gospodarstwach rolnych podlegających KOWR mają powstać biogazownie rolnicze wykorzystujące innowacyjną polską technologię. Minister rolnictwa zapewnia, że będzie to opłacalne dla samych gospodarstw i ma nadzieję, że podobne instalacje zaczną częściej pojawiać się na polskiej wsi.
W środę 29 lipca 2020 roku w ministerstwie rolnictwa podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, spółką H. Cegielski – Poznań oraz Orlen Południe. Porozumienie zakłada, że Orlen Południe przeanalizuje możliwość budowy biogazowni w 20 największych gospodarstwach będących w zasobach KOWR. Substrat z tych gospodarstw miałby być przetwarzany na energię elektryczną oraz biometan.
Z listu wynika, że wykonawcą biogazowni będzie H. Cegielski – Poznań, który niedawno uzyskał licencję na produkcję innowacyjnych biogazowni na polskim patencie. Będą bazować na tej samej technologii co instalacja w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie należącym do UP w Poznaniu, którą stworzyła poznańska spółka Dynamic Biogas przy współpracy z jego kadrą naukową. ...