StoryEditorWiadomości rolnicze

Walka z mączniakiem już od fazy mysiego ucha

05.05.2022., 17:05h
Mączniak prawdziwy jest równie groźną chorobą jak parch jabłoni i gruszy dlatego należy ograniczyć jego występowanie. Grzyb z rodziny workowców poraża pędy, liście, kwiaty, a także owoce. Roślinami żywicielskimi są: jabłoń, grusza oraz pigwa.

Pojawienie się choroby w sadzie jest uzależnione w dużej mierze od przebiegu pogody zimą, jak również podczas sezonu wegetacyjnego. Sprawca zimuje w uśpionych pąkach liściowych i kwiatowych. Wiosną grzybnia wytwarza zarodniki konidialne i rozpoczyna infekcję wraz z rozpoczęciem wegetacji.

Mocno porażone pąki

nie rozwijają się i opadają, a słabiej porażone mogą się rozwijać, lecz rozwijające się liście są zakażone. Liście przez cały okres wegetacji pokrywają się białym nalotem, są drobne, na wydłużonych ogonkach, blaszka liściowa marszczy się i zwija a po pewnym czasie zasycha. Mączysty nalot pokrywa również wierzchołki pędów, szczególnie długopędów. Na pędach i długopędach nalot jest bardziej zbity, o szarym odcieniu, z czasem brunatnieje, zwłaszcza gdy pojawią się otocznie grzyba, drobne, kuliste ciemnobrunatne lub czarne o średnicy ok. 1 milimetra. Porażone pędy pozostają zahamowane we wzroście, są zdeformowane i zdrobniałe. Porażone kwiaty natomiast są również zdrobniałe, niedorośnięte, o niewykształconych odpowiednio pręcikach i słupkach, po pewnym czasie obumierają i nie zawiązują owoców. Porażeniu ulegają również owoce w stadium zawiązków, jak i owoców wyro...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 14:11