Inteligentna wieś?
Polskie Centrum Smart Villages (PCSV) ma swój początek w 2016 roku, kiedy to w ramach tzw. Deklaracji Cork 2.0 specjaliści ds. obszarów wiejskich Unii Europejskiej sformułowali wytyczne dotyczące lepszego życia rolników w miejscach ich życia i pracy.
– Uczestnicy Europejskiej Konferencji w sprawie Rozwoju Obszarów Wiejskich sformułowali dziesięć punktów kierunków europejskiej polityki, które mają sprzyjać tworzeniu innowacyjnej, zintegrowanej polityki rozwoju obszarów wiejskich i polityki rolnej – tłumaczy prof. Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
Deklaracja ta stała się podstawą wielu działań zmierzających do powstania zrównoważonej wizji tzw. inteligentnych wsi. A czym one są?
– Definicja proponowana przez Komisję Europejską mówi, że w inteligentnych wioskach tradycyjne i nowe sieci oraz usługi są wzmacniane za pomocą technologii cyfrowych, technologii telekomunikacyjnych, innowacji i lepszego wykorzystania wiedzy, z korzyścią dla mieszkańców i przedsiębiorstw – mówi prof. Kalinowski. – Najprościej mówiąc, inteligentne wsie to takie, w których technologie cyfrowe i przeróżne innowacje poprawiają jak...
Czy wieś może być przyjazna i inteligentna? Owszem. Takich wsi jest coraz więcej, wsie się rozwijają, rolnicy aktywizują i działają w wielu dziedzinach oraz na wielu płaszczyznach. Dlatego Polskie Wydawnictwo Rolnicze wraz z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk stworzyły wyjątkową inicjatywę: Polskie Centrum Smart Villages. Czym jest centrum i dlaczego warto się przyłączyć?