– Każde działanie, które ogranicza wpływ rolnictwa na środowisko, zabezpiecza dochód rolnictwa i dąży do akceptacji społecznej, można nazwać zrównoważonym. Wpisują się w to nowoczesne odmiany kukurydzy Dekalb – podkreśla dr Michał Krysiak, manager ds. zrównoważonego rolnictwa.
Takie odmiany uprawiane są m.in. w gospodarstwie Kaszew Krzysztofa Nykiela, uczestniczącym od roku w międzynarodowym programie skupiającym gospodarstwa wdrażające zrównoważone praktyki w rolnictwie – Bayer ForwardFarming. Np. odmiana DKC3595 odporna na stres abiotyczny: suszę i okresowe niedobory wody, stabilnie plonuje w trudnych warunkach środowiska. Odmiana szybko oddaje wodę z ziarna, co zmniejsza ilość energii zużytej na dosuszenie, oszczędzając paliwo i redukując emisję CO2.
W szczególnie wietrznych warunkach panujących w gospodarstwie Kaszewy sprawdza się również odmiana DKC3609, która – oprócz wysokiego plonowania, posiada niezwykle wytrzymałą łodygę, co zapobiega wyleganiu. To przykłady pokazujące, że firma rozwijając portfolio nasion kukurydzy skupia się na dostarczeniu rolnikom rozwiązań zrównoważonych.
Warto wyjaśnić małą tajem...