StoryEditorWiadomości rolnicze

Wykorzystaliśmy szanse, zwiększyliśmy areał rzepaku

01.03.2022., 16:03h
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Oleju i Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, zorganizowało w połowie stycznia XIV edycję Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, które poświęcone zostało tematyce uprawy roślin oleistych takich jak: rzepak, soja i słonecznik w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.
kujawsko-pomorskie

Forum to platforma wymiany opinii, spostrzeżeń, a także spotkanie autorytetów i naukowców branży rolniczej z plantatorami i przedstawicielami firm z branży zajmujących się obrotem oraz przetwarzaniem roślin białkowych.

Pomogła derogacja na zaprawy

– Dzięki odwadze politycznej polscy plantatorzy są w bardzo dobrej sytuacji na tle rolników z innych części Europy. Przez trzy sezony obowiązywała derogacja na stosowanie zapraw neonikotynoidowych, dzięki czemu w Polsce areał uprawy rzepaku był zwiększany, w innych krajach UE ograniczany. Dziś z tego korzystamy. Rzepaku w Europie jest mniej, a jego ceny wzrosły. Derogacja jednak już nie wróci a my będziemy musieli uprawiać rzepak i inne rośliny oleiste w zupełnie nowych realiach – mówił Juliusz Młodecki prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Podczas Forum prof. Marek Mrówczyński z IOR – PIB w Poznaniu, omówił wpływ Zielonego Ładu na rynek ochrony roślin oleistych. Plantatorzy będą się zmagać z mniejszą ilością dostępnych preparatów i substancji chemicznych. Zmniejszona zostanie też chemizacja upraw roślin oleistych.

Rośnie...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. listopad 2024 15:53