Uprawa ozima warzyw niesie wiele dobrego. Zbiory przyspieszone są od 2 do 4 tygodni, poza tym wiosną jest duże spiętrzenie prac w polu i ogrodzie. Warzywa do uprawy ozimej muszą się charakteryzować małymi wymaganiami cieplnymi i być odporne na zimowe spadki temperatur poniżej 0°C.
Pod ich uprawę wybieramy stanowiska osłonięte od wiatrów, o wystawie południowej, która umożliwi szybkie nagrzewanie się gleby już wczesną wiosną. Nie mogą tworzyć się ani zastoiska mrozowe, ani wodne spowodowane wiosennymi roztopami. Najlepiej, gdy gleba jest lekka, przepuszczalna, o dużej zawartości próchnicy. Najlepsze są stanowiska po warzywach uprawianych na oborniku lub innych nawozach organicznych.
Co lubi szpinak
Przedplonem dla szpinaku nie mogą być: skorzonera, burak ćwikłowy ani liściowy, sałata głowiasta oraz szpinak. Roślina najlepiej rośnie w drugim roku po oborniku, wymaga gleby o odczynie od obojętnego po zasadowy, przy pH ponad 6,5 daje rewelacyjne plony liści. Ponieważ dobrze znosi wapnowanie, można uprawiać go bezpośrednio po wapnowaniu. Szpinak zimowy wysiewa się do końca października w rzędy co 20 cm, na głębokość 1–2 cm. Na zagospodarowanie 1 m...