StoryEditorWiadomości rolnicze

Z bobiku na łubin,bo mniej problemów

24.02.2020., 00:02h
Jak słyszymy łubin wąskolist - ny, to od razu myślimy, słabe gleby. Ale jak przeanalizuje się zalecenia co do jego uprawy, to okazuje się, że eksperci zaleca - ją pod uprawę łubinu wąsko - listnego gleby klasy IIIa, IIIb, IVa i IV b, kompleksów: żytnie - go bardzo dobrego i żytniego dobrego, czyli nie są to takie najgorsze i najsłabsze gleby.

Czy uprawa łubinu wąskolistnego na lepszych klasach gleb, na terenie powiatu bartoszyckiego kojarzonego głównie z uprawą zbóż ozimych i rzepaków ma sens? – Myślę, a nawet mogę to już potwierdzić, że ma – podkreśla Marek Rajs. Widać już zmiany w okolicy, bo coraz więcej gospodarstw na jakimś areale ma łubin. Na tym terenie dominują zboża i rzepaki, a łubin jest doskonałą uprawą, która może poprawić zniszczoną strukturę gleby, przywrócić gruzełkowatość i przerwać monokulturę zbożową gospodarstwa. Poza tym łubin ma tak rozbudowany palowy system korzeniowy, że korzenie mogą sięgać nawet do 240 cm w głąb profilu glebowego. Taki system korzeniowy melioruje glebę i ułatwia jej napowietrzanie.

Kolejny rok z wąskolistnym
W gospodarstwie państwa Rajsów, łubin wąskolistny wysiano po raz pierwszy w 2019 roku. Do tej pory rolnik siał bobik. Pod łubin przeznaczono 27 ha, gleby klasy III i IV, całość obsiano wczesną, drobnonasienną odmianą Dalbor, należącą do łubinów słodkich (niskoalkaidowych). Jeżeli chodzi o obsadę, to rolnik przyznaje, że zawsze sieje więcej – w przypadku łubinu wysiał średnio ok. 220 kg/ha. Jest zdania, że jeżeli ma z...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2024 19:04