StoryEditorWiadomości rolnicze

Zachowek nie dotyczy umowy o dożywocie

23.08.2021., 18:08h

XPiętnaście lat temu rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne umową dożywocia. W zeszłym roku zmarł ojciec, w tym roku mama. Siostry twierdzą, że muszę je spłacić z gospodarstwa, a jak nie, to wniosą sprawę do sądu o zachowek. Czy rzeczywiście coś im się należy? To my z żoną opiekowaliśmy się rodzicami, kiedy chorowali.

YRoszczenia Pana sióstr są bezpodstawne. Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego, zachowek należy się członkom najbliższej rodziny zmarłego (zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom), którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Ma to miejsce w sytuacji, gdy spadkodawca zapisał swój majątek w testamencie lub przekazał go w darowiźnie. Gdyby zatem rodzice przekazali Panu gospodarstwo w darowiźnie, siostry miałyby prawo do zachowku, jeżeli same nie otrzymałyby od rodziców darowizn o wartości odpowiadającej należnemu im zachowkowi.

W art. 993 k.c. wyraźnie jest mowa o „darowiźnie”, a nie o innych przypadkach przenoszenia własności składników majątku spadkodawcy, np. na podstawie umowy o dożywocie. Potwierdza to jednoznacznie orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: I ACa 106...

Pozostało 19% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2024 16:56