Przy masie ciała 30–40 kg należy połączyć je w zależności od technologii stosowanej w gospodarstwie i żywić paszą dla loszek reprodukcyjnych do około 60 kg masy ciała. Następnie do masy ciała 90 kg samice powinny otrzymywać kolejną paszę dla loszek hodowlanych. Bardzo ważne jest, aby w tym okresie loszki nie miały kontaktu z knurem. Gwarantuje to blokadę systemu neurohormonalnego odpowiedzialnego za funkcje rozrodcze. W przypadku loszek pochodzących z zakupu zaraz po przywiezieniu ich do gospodarstwa należy przeprowadzić aklimatyzację trwającą od 6 do 8 tygodni. Ma ona na celu adaptację nowo zakupionych zwierząt do warunków środowiskowych panujących w chlewni oraz kontakt z występującymi w niej patogenami. Jest to również ostatnia faza dojrzewania loszek do rozrodu. W żadnym wypadku nie należy inseminować loszek w pierwszej rui po ich przybyciu do gospodarstwa.
Pojawianie się pierwszych objawów rui w wieku 6–8 miesięcy jest sygnałem do dalszej pracy nad właściwym przygotowaniem loszek do rozrodu i pierwszego krycia. W tym okresie loszki reprodukcyjne powinny już przebywać w specjalnie przeznaczonych dla nich pomieszczeniach z odpowiednią il...
Umiejętne wykorzystywanie potencjału rozrodczego loch poprzez właściwe przygotowanie ich do rozrodu, prawidłowe żywienie i postępowanie jest najskuteczniejszym i najkorzystniejszym (również w aspekcie ekonomicznym) sposobem synchronizacji rui i w konsekwencji również synchronizacji porodów. Loszki do rozrodu należy selekcjonować po raz pierwszy już w okresie ich odchowu, czyli w wieku około 28 dni. Wybrane loszki powinny być odchowywane w kojcach liczących po 15– 25 sztuk i do masy ciała około 30 kg żywione paszą typu starter.