StoryEditorWiadomości rolnicze

Zagroda edukacyjna – jak to ugryźć

28.05.2020., 16:05h
Zgłaszają się do naszej redakcji osoby, które są zainteresowane prowadzeniem zagrody edukacyjnej przy gospodarstwie rolnym. Najczęstsze pytania dotyczą formy prowadzenia takiej działalności oraz wsparcia finansowego.

Sytuacja od strony formalnej jest prostsza, gdy zagroda edukacyjna ma powstać przy gospodarstwie agroturystycznym, a usługi świadczone w ramach zagrody dotyczyć będą jego gości. wtedy bowiem nie musi się to wiązać z zakładaniem firmy. W pozostałych sytuacjach prowadzenie zagrody edukacyjnej wymusza prowadzenie działalności gospodarczej, co powoduje obciążenia podatkowe oraz zmiany w ubezpieczeniu społecznym.

Rodzaj działalności i ubezpieczenie
Wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów nie jest traktowane jako działalność gospodarcza. Dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, zwolnione są z opodatkowania. Poza tym jeśli prowadzący takie gospodarstwo agroturystyczne jest na stałe zameldowany w gminie, na terenie której prowadzi taką agroturystykę, płaci niższy podatek od nieruchomości, natomiast od powierzchni wykorzystywan...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 10:16