W Polsce udział gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych nadal przekracza średnio 50% powierzchni użytków rolnych, są jednak obszary, gdzie jest on znacznie większy i dochodzi do nawet 80%. Skutki tak dużego zakwaszenia gleb rozpatruje się głównie biorąc pod uwagę tylko straty wynikające z obniżenia plonów. Jednak zakwaszenie gleb jest bardzo niebezpieczne także z punktu widzenia ich chemicznej degradacji.
Bardzo dobra rozpuszczalność
Do wapnowania gleby możemy użyć różnych rodzajów wapna: tlenkowego, węglanowego lub dolomitowego, które różnią się oddziaływaniem na glebę. Złoża wapieni i margli, dolomitów i kredy są oczywiście podstawowym źródłem wapna wykorzystywanego na cele rolnicze. Efektywność tych nawozów określają takie cechy fizyczne i chemiczne jak: wiek skały, zwięzłość i miękkość skały, forma i wielkość cząsteczek, aktywność i reaktywność chemiczna oraz skład chemiczny i wartość neutralizacji.
W zależności od gatunku gleby, preferencji odczynowych roślin i stopnia zakwaszenia gleb należy wybrać określony rodzaj wapna, gdyż od tego zależy skuteczność i szybkość odkwaszania, a więc efektywność odkwaszenia wapno...