Gospodarstwo w Kryłowie ma w sumie ok. 120 ha powierzchni. Przeważają gleby klas IIIa i b, kilkanaście procent jest w klasie II i IV. To gleby średnie i lekkie. Choć gospodarstwo jest położone w gminie Hrubieszów, to słynnych tutejszych czarnoziemów w jego granicach jest tylko 0,5 ha.
Hybrydowy czy populacyjny?
Jedna trzecia całego obszaru to łąki, na pozostałym areale jest prowadzona zróżnicowana produkcja roślinna. W gospodarstwie w ub. roku były zbierane: owoce miękkie (malina, truskawka), warzywa (marchew, dynia bezłuskowa, ziemniaki), a także uprawiane: pszenica, buraki cukrowe, kukurydza i rzepak.
– Z przyczyn ekonomicznych jestem zwolennikiem różnorodnej produkcji – wyjaśnia Marek Szafran, który prowadzi gospodarstwo w Kryłowie już od 15 lat. Przejął od rodziców 6 ha i doprowadził do obecnych 120 ha, z czego większość to własność. – Szeroki wachlarz upraw i plantacji daje gwarancję wyjścia na swoje. Jeśli plon z jakiejś rośliny jest nie najlepszy, inna to zrekompensuje. W ub. roku było tak z ziemniakami, na które jest i popyt, i dobra cena. Na drugim końcu ska...