Niebawem odwiedzimy kilka zaplanowanych spotkań ze zbiorem kukurydzy ziarnowej, m.in. cykliczne Dni Kukurydzy w Skrzelewie w gospodarstwie Tadeusza Szymańczaka. W ubiegłym roku, ale też przez suszę, ziarno było suche. Np. na Polach Klasy S w Budziszowie na Dolnym Śląsku średnia zawartość suchej masy w ziarnie kukurydzy zbieranej dokładnie 12 września 2018 r. wynosiła 24,4%.
Czarna plamka + 3 tygodnie
Obserwowano rok temu niekorzystną reakcję na suszę odmian najpóźniejszych, które plonowały na ziarno zwykle gorzej niż średnio wczesne. Późne denty o FAO 300 w wielu rejonach wypadły gorzej niż w wczesne flinty. Ich ziarniaki po prostu zagotowały się i nie doszło do ich nalania asymilatami. Nigdy jednak nie ma idealnych warunków. Prawdopodobnie nie ma i nie będzie w tym roku problemu z wilgotnością ziarna przy zbiorze. W normalnych sezonach bywa z tym problem, bo przecież dosuszanie kosztuje i wodę najlepiej zostawić na polu. Niezależnie od stanu plantacji kukurydzy, a ta jest w kraju bardzo zróżnicowana, zawsze trzeba mieć umiejętności oceny dojrzałości ziarna i umiejętność oceny tempa dosychania.
Najbardziej pomocna w ocenie zbliżają...
Uprawą kukurydzy na ziarno zajmują się w większości doświadczeni plantatorzy. Jeżeli do regionu uprawy dobrze została dopasowana wczesność odmian ziarnowych i pogoda będzie sprzyjała jej dosychaniu – zbiór będzie bezproblemowy. Oczywiście sezon jest trudny, bo susza zrobiła swoje.