StoryEditorWiadomości rolnicze

Zima nie wyrządziła strat

14.05.2020., 13:05h
Zwykle o tej porze roku plantatorzy zbóż i rzepaku przystępowali do weryfikacji stanu upraw. Rozpoczynali ocenę plantacji i szacowali straty, jakie zostały w nich wyrządzone podczas zimy. Ten sezon jest wyjątkowy. W uprawach ubytków zimowych nie ma. Z powodu wysokiej temperatury wegetacja w wielu miejscach trwa. Stan plantacji rzepaku mógłby być jednak z goła odmienny, gdyby nie decyzja ministerstwa rolnictwa, które od połowy lutego zezwoliło na wysiew nawozów.

Na początku marca firma BASF w swoim Centrum Kompetencyjnym w Pągowie, w powiecie namysłowskim,0 dokonała przeglądu zlokalizowanych tam poletek rzepaku i pszenicy. Są na nich testowane produkowane przez koncern technologie ochrony.

Doświadczenia polowe prowadzone są tam na glebie o bardzo wysokiej II klasie bonitacji. Średniej sumy opadów pozazdroszczą z pewnością rolnicy z Kujaw i Wielkopolski. Zeszły rok oceniany był za trudny i wymagający. Uprawom nie sprzyjał niekorzystny rozkład deszczów, których brakowało w krytycznych fazach rozwoju roślin. Mimo to łącznie i tak spadło w okolicy Pągowa 670 mm deszczu. W normalnych latach potrafi go spaść nawet 900 mm.

– Gleba jest żyzna i gliniasta. Obfita w warstwę orną. Podeszwa płużna znajduje się na głębokości około 70 cm. Tam gdzie odbywają się przejazdy maszynami, co roku wykonywane jest głęboszowanie, tak aby przerwać strukturę gruntu – mówił Miłosz Piotrowski z Centrum Kompetencyjnego BASF w Pągowie.

   

Zmniejszona norma
Jest tam testowanych kilka odmian rzepaku, które są chronione różnymi kombinacjami środków. Plantacje zostały jesienią zasilone 300 kg Polifoski Krzem. Przed ...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 02:32