StoryEditorWiadomości rolnicze

Zraszacze na upalne dni

28.09.2021., 11:09h
Pomysł budowy obory z obszarem legowiskowym na głębokiej ściółce oraz rusztami betonowymi na korytarzu gnojowym Jan Czapnik podpatrzył na wycieczce w Niemczech. Tak prawie 20 lat temu powstała pierwsza w okolicy obora wolnostanowiskowa z halą udojową typu rybia ość 2x4 stanowiska.
łódzkie

– Krowy na głębokiej ściółce w łatwy sposób, bez żadnych ograniczeń kładą się i wstają, przyjmując podczas tych czynności jak najbardziej naturalne pozycje. Dzięki czemu jest to najmniej urazowy system. Jednak zastosowanie samej głębokiej ściółki przyczyniłoby się do bardzo dużego zużycia słomy, a także do problemów z utrzymaniem czystości podłoża oraz krów na odpowiednio wysokim poziomie. Stąd konieczność zastosowania rusztów przy stole paszowym. Ponadto bez rusztów ciągłej zmianie podlegałaby wysokość płaszczyzny, na jakiej stoją krowy, co w praktyce prowadziłoby do utrudnienia pobierania TMR-u ze stołu paszowego – powiedział Jan Czapnik.

Własnej roboty za 500 złotych

Obora, o której mowa ma wymiary 18x32 m plus pomieszczenie z halą udojową i zapleczem socjalnym. Stół paszowy o szerokości 3,5 m położony jest przy jednej ze ścian bocznych. Istnieje zatem możliwość rozbudowy obory poprzez dostawienie drugiego skrzydła. Obecnie przebywają w niej tylko krowy dojne. Krowy zasuszone i jałówki również chodzą luzem na głębokiej ściółce, ale w innym budynku. Jest to wiata powstała w wyniku adaptacji starej, drewnianej st...

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2024 10:44