StoryEditorWiadomości rolnicze

Żyto bez orki w gospodarstwie ekologicznym

15.02.2022., 12:02h
Ekologia zawsze była bliska rodzinie Grabowieckich, przez wiele lat w gospodarstwie dominowały łąki w znacznym stopniu ekologiczne. Osiem lat temu po rodzinnych naradach postanowiono zmienić model gospodarstwa i wyspecjalizować się w ekologicznej produkcji zbóż. I to jak się okazuje, był bardzo dobry kierunek.
podlaskie

Obecnie w strukturze zasiewów są zawsze 3 a czasami 4 rośliny. Na początku wysiewany jest łubin wąskolistny na nasiona, po nim zawsze żyto ozime, po życie na pola wchodzi owies i znów wraca się do łubinu. Dodatkowo w międzyczasie wysiewane są poplony. W gospodarstwie dominują gleby klasy IVa, b oraz V, miejscami także VI, w większości mozaikowate. Struktura gleby jest średnio lekka i bardzo lekka, dzięki temu spala się mniej paliwa. Kolejną zaletą jest to, że pola są jednolite i dość regularne co ułatwia wszelkie prace agrotechniczne.

Dańkowskie Hadron w ekologii

W 2021 roku na części pól produkcyjnych wysiano żyto. Było to w 100 proc. żyto populacyjne odmiany Dańkowskie Hadron. Dlaczego akurat ta odmiana?

– Jest to odmiana, którą polecił nam dr Adam Gleń z Hodowli Roślin DANKO, doskonały specjalista w zakresie agronomii i hodowli odmian, z którym mamy przyjemność współpracować i od którego wiele się nauczyliśmy. – U nas wybór odmiany odbywa się w oparciu o konkretne parametry, które chcemy uzyskać i utrzymać. Są to parametry, wskazane przez naszego klienta, czyli jeden z krajowych młynów, do którego sprzedajemy nasze zboże. Jest ...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. listopad 2024 11:31