Ograniczyć eutrofizację Morza Bałtyckiego i wyróżnić rolników świadomych tej trudnej sytuacji
W konkursie mogą wziąć udział rolnicy z całej Polski, zarówno Ci którzy prowadzą gospodarstwa rodzinnie, indywidualne, przedsiębiorstwa rolne, którzy czerpią dochody z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej.
Celem Konkursu jest promocja praktyk przyjaznych środowisku morskiemu poprzez ograniczenie odpływu substancji biogennych, czyli związków azotu i fosforu do wód, które powodują eutrofizację, czyli zarastanie Bałtyku. Zgłoszenia będą przyjmowane do 23 kwietnia 2023 r.
W jaki sposób zahamować zamieranie Bałtyku?
Morze Bałtyckie umiera z wielu powodów, ale substancje biogenne, które spływają wodami gruntowymi i rzekami są jedna z tego przyczyn. Aby ten proces ograniczyć, jednym z działań jest ograniczenie spływu do Bałtyku związków azotu i fosforu, które są składowymi nawozów rolniczych.
Na szczęście coraz większa liczba ludzi, w tym rolników, jest tego świadomych. Już teraz wiele gospodarstw podejmuje działania i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. WWF to docenia, dlatego konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego jest odzwierciedleniem tejże świadomości.
Każde aktywne działanie, które redukuje ilość przenikających do wód zanieczyszczeń, zwiększają szanse na ograniczenie eutrofizacji, prowadzącej nie tylko do powiększania zasięgu pustyń tlenowych, ale także do zamykania kąpielisk z powodu zakwitów sinic.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania praktyk rolnych przyjaznych dla Bałtyku?
Erozja i degradacja gleb są niestety powszechnymi problemami europejskiego rolnictwa. Jeśli w glebie brakuje próchnicy, ryzyko odpływu substancji odżywczych do pobliskich wód wzrasta.
Można na to negatywne zjawisko realnie wpłynąć wdrażając te 12 praktyk skutecznie ograniczających odpływ substancji biogennych. Takie działania to także dodatkowe korzyści dla środowiska, bioróżnorodności i łagodzenia skutków zmiany klimatu.
Chodzi o takie działania jak:
Co Uczestnicy mogą zyskać dzięki udziałowi Konkursu? Jakie są zasady uczestnictwa?
Za I miejsce przewidywana nagroda wynosi 1000 euro, za II miejsce – 500 euro, za III miejsce – 300 euro.
Nagroda została ufundowana w 2009 r. przez WWF w ramach Programu na rzecz ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Do tej pory już ponad 70 rolników i rolniczek zostało wyróżnionych za stosowanie w rolnictwie innowacyjnych praktyk przyjaznych środowisku morskiemu – wejdź na stronę WWF Polska i dołącz do nich! Formularze można podsyłać do 23 kwietnia 2023 r. Patronat nad konkursem objęło Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Koalicji Żywa Ziemia.
Zachęcamy do zapoznania się z tematem konkursu w poniższym filmiku:
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie WWF
fot. pixabay