Wałbrzych. W Starym Julianowie traktor zgubił ładunek bel siana
Przypadkowe i niezamierzone zatarasowanie drogi w Starym Julianowie (woj. dolnośląskie) miało miejsce 5 grudnia. Tam na jednym z rond ciągnik rolniczy przewożący bele siana zgubił część ładunku. Spadło kilka balotów, które zatarasowały przejazd i uszkodziły infrastrukturę drogową.
Niewłaściwe zabezpieczenie ładunku przez traktorzystę słono go kosztowało. Interweniujący na miejscu zdarzenia policjanci ukarali 21-latka mandatem. Maksymalna kara za takie przewinienie to mandat w wysokości 3 tys. zł.
Jak zabezpieczyć ładunek, by nie stwarzał zagrożenia?
Przede wszystkim ładunek nie może powodować przekroczenia DMC, czyli dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów. Ponadto musi być ułożony w taki sposób, żeby nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę; nie naruszał stateczności pojazdu; nie utrudniał kierowania pojazdem oraz nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
- Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni – wymienia dalej kom. Marcin Świeży z KMP Wałbrzych.
Jeśli natomiast chodzi o urządzenia do mocowania przewożonych przez rolników i nie tylko ładunków, to powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
Michał Czubak
Fot. KMP Wałbrzych