StoryEditorDługoterminowa prognoza pogody

Czy grozi nam susza? Prognoza długoterminowa na wiosnę 2023 wg Józefa Gorella

01.04.2023., 16:04h
Odchodząca zima niewiele różniła się od poprzedniej. W mojej prognozie nie sprawdziły się druga dekada stycznia i lutego, jeśli chodzi o mrozy. Sprawdziły się natomiast: silny wiatr, sztormy i burze w styczniu i w lutym oraz większe opady deszczu i śniegu, szczególnie na południu Polski i w górach. 

Czy grożą nam długotrwałe susze?

Oscylacja północno-atlantycka tego roku cały czas kieruje fronty niżowe w północne rejony Europy. Dlatego nie grożą nam długotrwałe susze. Natomiast na południu Europy jest odwrotnie. Już teraz panuje susza we Włoszech i w Hiszpanii, która latem może być katastrofalna.

Jaki kwiecień i maj w pogodzie?

W Polsce pogoda w kwietniu i maju ma przypominać tę z 2022 r. Dni będą na przemian ciepłe i chłodne z przymrozkami. Ponadto w kwietniu wystąpią niewielkie opady deszczu, a w maju intensywniejsze. Czerwiec rozpocznie się radykalną zmianą pogody: pojawią się burze z gradem i intensywnymi opadami i nawałnicami.

Co w kolejnych miesiącach?

W poprzednim roku w czerwcu pisałem, że ten rok pod względem geologicznym będzie katastroficzny i tak się stało. Doszło do gigantycznego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Stało się to podczas pełni Księżyca oraz perygeum. W tym roku jeszcze do takiej synchronizacji pod względem układów planetarnych dojdzie: 1 sierpnia (pełnia i perygeum), 16 sierpnia (nów i apogeum), 31 sierpnia (pełnia i perygeum) oraz 29 września (pełnia i perygeum). Ostrzegam więc przed wyjazdem na tereny sejsmiczne: Bałkany, kraje azjatyckie, zachodnie rejony Ameryki Północnej i Południowej.

Jaki będzie kwiecień?

  • temp. min: -5 do 8ºC
  • temp. max: 4 do 18ºC

Pierwsza dekada z opadami deszczu, największe opady w rejonach południowo-wschodnich, w górach deszczu ze śniegiem.  Wystąpią mżawki i mgły, lokalnie przymrozki. Maksymalna temperatura do 15ºC. Wiatr słaby, umiarkowany. Początek drugiej dekady jeszcze z opadami deszczu, później aż do jej końca dużo słonecznych dni. W rejonach północno-wschodnich i wschodnich lokalnie pojawią się przymrozki do –2ºC, temperatura maksymalna do 18ºC, wiatr słaby, zmienny. Trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Dużo słonecznych dni, ale chłodnych. Spływ chłodnego powietrza ze wschodu.  Lokalnie przymrozki.

Jaka pogoda na majówkę i pozostałe dni maja?

  • temp. min: -5 do 17ºC
  • temp. max: 11 do 28ºC

Pierwsza dekada maja ciepła, w ciągu dnia do 25ºC, z opadami deszczu. Lokalnie pojawią się burze z silnym, porywistym wiatrem. Koniec dekady znacznie chłodniejszy. Regionalnie nocą wystąpią przymrozki. Druga dekada z dynamiczną pogodą, deszczowo. Lokalnie deszcz ze śniegiem z silnym, porywistym wiatrem, w górach śnieg. Duże różnice temperatur. W trakcie rozpogodzeń w ciągu dnia do 20ºC, lokalnie nocą spadki temperatur do –4ºC. Początek trzeciej dekady noce nadal chłodne, lokalnie z przymrozkami. W ciągu dnia do 20ºC. Wystąpią opady deszczu, w górach opady deszczu ze śniegiem. Koniec dekady więcej słonecznych dni i znaczne ocieplenie. W ciągu dnia do 28ºC. W wielu rejonach kraju w kwietniu i w maju opady poniżej normy.

Co nas czeka w czerwcu w pogodzie?

  • temp. min: 10 do 22ºC
  • temp. max: 16 do 36ºC

Pierwsza dekada rozpocznie się napływem frontów z południowego zachodu. Wystąpią burze z gradem, lokalnie z silnym wiatrem i nawałnicami. Wzrost temperatury do 32ºC. Pomiędzy przechodzącymi frontami jedno-, dwudniowe rozpogodzenia. Druga dekada upalna – do 36ºC. Nadal będą występować burze z gradem, lokalnie z nawałnicami. Więcej słonecznych i upalnych dni. Trzecia dekada czerwca okresami z silnym wiatrem, nad Bałtykiem o charakterze sztormu, w górach – halnego. Wystąpią burze z gradem, lokalnie z nawałnicami, duże różnice temperatur między dniem i nocą.

Józef Gorell
fot. arch. TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 02:06