
Niemiecki rząd nie przewiduje dopłat do nawozów
Głównym argumentem w dyskusji, która rozgorzała pomiędzy rzecznikiem grupy parlamentarnej Alternative für Deutschland ds. Rolnictwa, Stephanem Protschką, który napisał list w sprawie dodatkowych ulg dla rolników, a parlamentarnym sekretarzem stanu dr Ophelią Nick było znaczące złagodzenie cen nawozów.
Koszty produkcji są wysokie, czy rząd dopłaci Niemcom do utrzymania gospodarstw?
Stephan Protschka w swoim liście odniósł się nie tylko do wysokich cen nawozów i tego, że niemieccy rolnicy potrzebują dodatkowych funduszy, ale zapytał również o pozostałe wydatki, z którymi muszą się liczyć, by produkcja rolna była możliwa, czyli o wpływ wysokich cen energii i nakładów na rolnictwo jako całość. Zdaniem przedstawiciela AfD obecne działania rządu są nie do przyjęcia.
– To nieodpowiedzialne, że rząd federalny odmówił pomocy niemieckiemu rolnictwu. W ten sposób nie tylko szkodzi konkurencyjności gospodarstw rodzinnych, ale przede wszystkim współuczestniczy w zbyt wysokich cenach żywności w Niemczech, na które prawie żaden obywatel nie może sobie pozwolić – stwierdził Protschka.
Jak wyjaśnił Protschka, nie ma możliwości, by przy wysokich kosztach energii, zmniejszyły się koszty zakupu gotowych produktów w sklepach. AfD apelowała już o zwiększenie dostaw energii, jednak bezskutecznie, a jak przyznaje polityk, istnieje pilna potrzeba działań ze strony rządu federalnego.
Jakie są ceny gazu w Niemczech?
Obecna cena kontraktów futures ICE na holenderskich kontraktach na gaz TTF, którego dostawa odbyła się w kwietniu, wyniosła 47,35 €/MWh, co świadczy o obniżeniu ceny o 85% w porównaniu z końcem sierpnia 2022 r., kiedy była rekordowo wysoka.
Czy w Polsce zostaną wstrzymane dopłaty do nawozów?
W podobnej sytuacji znaleźli się Polscy rolnicy, którzy zakupili nawozy na zapas przed wprowadzonymi obniżkami i nawet jeśli otrzymają dopłaty, to będą stratni. Działania rządów pokazują, że pomoc dla rolników wypłacana w związku z niestabilną sytuacją na rynku może zostać w niedługim czasie wstrzymana zupełnie, pomimo wciąż wysokich cen.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: topagrar.com
fot. envatoelement