Czy rolnik skorzysta z pomocy de minimis w 2 ratach, jeśli w danym roku wyczerpał limit?
Niedawno Komisja Europejska przesłała do Krajowej Rady Izb Rolniczych odpowiedź na wniosek samorządu dot. propozycji zmiany przepisów limitów dla pomocy de minimis w rolnictwie.
KRIR w piśmie do KE proponowała zmianę prawa w taki sposób, aby wypłata pomocy dla rolników z puli de minimis odbywała się na podobnych zasadach jakie dotyczą limitu krajowego pomocy de minimis w rolnictwie. W praktyce izby rolnicze chcą, aby rolnik po przekroczeniu indywidualnego limitu wsparcia mógł otrzymać dotację do kwoty limitu, a pozostałą część otrzymać w kolejnym roku, kiedy zwolni się kwota indywidualnego limitu pomocy de minimis.
Dokładnie na tej zasadzie to się działo w przypadku limitów krajowych i wypłaty pomocy suszowej za 2019 rok, których wypłata była wznowiona w marcu 2020 roku.
KE: zmiana jest niemożliwa i byłaby sprzeczna z idea pomocy de minimis
Jak podaje KRIR, w odpowiedzi od służb Komisji Europejskiej można przeczytać, że KE nie zgadza się na taką zmianę przepisów. KE argumentuje, że idea wprowadzania wsparcie de minimis było umożliwienie państwom członkowskim UE przyznawania niewielkich kwot pomocy bez konieczności zgłaszania tej pomocy Komisji.
KE wskazuje także, że okres 3 lat rozliczeniowych jest stosowana w sposób ciągły, co oznacza, że w przypadku każdego nowego przyznania pomocy de minimis, całkowita kwota pomocy przyznanej w danym roku podatkowym uwzględnia również dwa poprzednie lata podatkowe.
Urzędnicy Komisji wskazują także, że ocenie czy łączna pomoc de minimis przekracza indywidualny limit, jest moment przyznania takiego wsparcia, a nie data faktycznej płatności. Co za tym idzie, podział płatności na kilka rat (np. część pomocy de minimis wypłacona w listopadzie 2020 roku, a druga część w kwietniu 2021 r.) stanowiłby obejście mającego zastosowanie pułapu de minimis.
Z tego powodu KE uważa, że warunki przyznawania pomocy de minimis w rolnictwie nie powinny być zmienione.
Paweł Mikos
Fot. pixabay