StoryEditorDotacje

Do PÓŁ MILIONA złotych dotacji dla gospodarstw z Natura 2000

20.11.2019., 20:11h
Niedługo ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dotacje na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. Dotacje można przeznaczyć m.in. na remont budynków i zakup nowych maszyn rolniczych, w tym ciągnika rolniczego czy ładowarki.

Kto może ubiegać się od dotacje dla gospodarstw z Natury 2000?

W piątek 29 listopada 2019 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie nabór wniosków o dotacje na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” z PROW 2014-2020. 
O dotację dla gospodarstwa z obszarów Natura 2000 mogą ubiegać się rolnik, który w swoim gospodarstwie ma co najmniej 1 ha trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych położonych na obszarze Natura 2000.

Na jaki cel można przeznaczyć dotacje na inwestycje w gospodarstwach z Natury 2000? 

Żeby uzyskać pomoc z programu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” należy przedstawić odpowiedni biznesplan. 

Dotacje będą przyznawane na inwestycje, które m.in.:    

  • przyczynią się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000;
  • nie będą negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000; 
  • nie są sprzeczne z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi ustalonymi dla obszaru Natura 2000, na którym jest położone gospodarstwo, w planach zadań ochronnych lub w planach ochrony, o ile takie plany zostały ustanowione. 

 

Na co można wydać dotację na inwestycje w gospodarstwa z Natury 200? 

Dotacje na inwestycje dla gospodarstw położonych w obszarze Natura 2000 będą przyznawane w refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych na realizacje inwestycji. Refundacja będzie wynosić 50% standardowo, a w przypadku młodego rolnika będzie to 60%. 

Do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć m.in. koszty:

  • budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli, wykorzystywanych w produkcji zwierzęcej, w tym także zakup instalacji technicznej lub wyposażenia tych budynków;
  • wyposażenia samych trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000, na których są wypasane zwierzęta, lub wybiegów dla zwierząt, 
  • budowy lub zakupu wiat lub magazynów do przechowywania biomasy skoszonej na trwałych użytkach zielonych, 
  • zakupu nowych maszyn lub urządzeń do: przygotowywania, składowania lub zadawania pasz, pojenia, pozyskiwania lub przechowywania mleka, przechowywania odchodów zwierzęcych – wraz z zakupem instalacji technicznej lub wyposażenia,
  • zakupu nowych maszyn lub urządzeń przeznaczonych do utrzymania trwałych użytków zielonych – jakie są to dokładnie maszyny można zobaczyć pod koniec artykułu. 

Warto zwrócić uwagę, że zakup ciągnika rolniczego, ładowarki lub ładowacza czołowego może być uznana za koszty kwalifikowalne, jednak jedynie w wysokości do 50% pozostałych kosztów kwalifikowalnych. 
Za to za koszty kwalifikowane nie będą uznawany zakup maszyn używanych. Na co można wydać dotację na inwestycje w gospodarstwa z Natury 200?

 

Dotacja na inwestycje w gospodarstwa rolne z Natury 2000 do 500 lub do 200 tys. złotych 

Maksymalny limit dotacji jest uzależniony od rodzaju realizowanej inwestycji: 

  • do 500 tys. złotych w przypadku budowy lub modernizacji budynków inwentarskich; 
  • do 200 tys. złotych w przypadku pozostałych inwestycji, w tym zakupu maszyn rolniczych do utrzymania trwałych użytków zielonych. 

 

Za co będą przyznawane punkty w naborze wniosków dotacji dla gospodarstw położonych w obszarze 2000?

Kolejność przysługiwania dotacji będzie na podstawie sumy punktów, które otrzymają wnioski. Żeby myśleć o dotacji, należy uzyskać co najmniej 25 punktów. 

W tym naborze punkty będą przyznawane m.in. za: 

  • powierzchnię TUZ–ów położonych na obszarze Natura 2000 w gospodarstwie (1 punkt za każdy 1 ha TUZ-ów w obszarze Natura 2000 do 100 ha, a w przypadku większej powierzchni na podstawie specjalnego algorytmu);
  • odpowiednio wysoki procent powierzchni TUZ–ów z Natury 2000 w odniesieniu do łącznej powierzchni użytków rolnych gospodarstwa: 
    od 30 do 60% – będzie to 20 punktów,
    powyżej 60% – będzie to 30 punktów.
  • realizację przynajmniej jednej inwestycji związanej z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi i fakultatywnymi, jakie wynikają dla danego gospodarstwa z planu zadań ochronnych lub planu ochrony ustanowionych dla danego obszaru Natura 2000 – przyznaje się 20 punktów; 
  • za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatyczne lub ekologicznych – 20 punktów. 

W ramach prowadzonego naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa. 

 

Gdzie i do kiedy można złożyć wniosek o dotację na inwestycje w gospodarstwach z Natury 2000? 

Wnioski o dotację na inwestycje w gospodarstwach w obszarze Natura 2000 można składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 29 listopada do 28 grudnia 2019 roku. 
Wnioski można składać osobiście, przez pełnomocnika, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub za pośrednictwem biur powiatowych ARiMR. 

 

Jakie maszyny do utrzymania TUZ–ów można kupić w ramach dotacji? 

Oto wykaz maszyn rolniczych i urządzeń przeznaczonych do utrzymania trwałych użytków zielonych, które można kupić i zaliczyć jako koszty kwalifikowalne:  

  1. Maszyny lub urządzenia do koszenia trawy lub przetrząsania lub zgrabiania skoszonej biomasy. 
  2. Wały lub włóki. 
  3. Agregaty do renowacji łąk, w tym z siewnikami do podsiewu powierzchniowego. 
  4. Urządzenia do zbioru skoszonej biomasy, w tym prasy rolujące lub kostkujące i prasoowijarki, owijarki bel folią, sieczkarnie z osprzętem do zbioru traw oraz  przyczepy zbierające. 
  5. Przyczepy do transportu sianokiszonek. 
  6. Wały do rozgarniania lub ugniatania zielonki w silosie lub na pryzmie. 
  7. Równiarki pryzmowane (silosowane) zielonki. 
  8. Wozy asenizacyjne z aplikaturami nawozów naturalnych w postaci płynnej typu: doglebowe szczelinowe (tarczowe), węże wleczone lub wyłącznie aplikatory tego typu. 
  9. Rozrzutniki obornika lub kompostu. 
  10. Urządzenia do usuwania drzew lub krzewów lub selektywnego usuwania chwastów. 
  11. Ciągniki rolnicze, ładowarki lub ładowacze czołowe. 

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 09:37