StoryEditorDotacje

Dopłaty bezpośrednie 2021 na nowych zasadach. Co się zmieni?

12.01.2021., 11:01h
Rząd chce zmienić prawo dot. dopłat bezpośrednich oraz niektórych dotacji PROW. Według nowych zasad rolnicy mieliby się ubiegać już o dopłaty bezpośrednie za 2021 roku. Jakie zmiany rolnikom szykuje ministerstwo rolnictwa?

W poniedziałek 11 stycznia 2021 roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany chce wprowadzić Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w procedurze ubiegania się o dopłaty bezpośrednie?

Umożliwienie korzystania ze zdjęć geotagowanych w procesie ubiegania się o dopłaty bezpośrednie

Jedną z ważniejszych zmian ma być dopuszczenie zdjęć geotagowanych jako dowód dla potwierdzenia przez rolnika wypełnienia przez niego zobowiązań.

Wyjaśnijmy, że zdjęcia geotagowane zawierających informację o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania fotografii. Resort rolnictwa chce, aby od 2021 roku w płatnościach bezpośrednich zdjęcia geotagowane będą traktowane jako dokument urzędowy.
Takim zdjęciem będą mogły się posługiwać strony postępowania o przyznanie dopłat bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu lub dotacji obszarowych z PROW.

– Zdjęcia geotagowane, stanowią element wykorzystania nowych technologii, który będzie mógł być wykorzystywany jako dowód w sprawie, na podstawie którego można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika, czy wypełnienia przez niego zobowiązań – podają pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Zdjęcia będzie można załączać do wniosku o dopłaty za pośrednictwem aplikacji ARiMR.

 

Sztywna data składania poprawek do wniosku o dopłaty bezpośrednie

Kolejna zmiana dotyczy wprowadzenie ostatecznego terminu składania zmian we wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich. Takim nieprzekraczalnym terminem ma być 31 maja.

Czas na składanie wniosków pozostał bez zmian, czyli od 15 marca do 15 maja.

Jednak w projekcie ustawy zastrzeżono, że minister rolnictwa będzie mógł w drodze rozporządzenia określić dłuższy termin składania wniosków lub zgłaszania zmian do wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich.

Takie zabezpieczenie jest zrozumiałe i było stosowane w poprzednich latach przez wiele państw członkowskich, w tym Polskę, kiedy to, np. ze względu na trudne warunki atmosferyczne czy sytuację pandemiczną, władze musiały wydłużać terminy na składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Czasem ten okres był wydłużany nawet o miesiąc, do 15 czerwca. A co za tym idzie, rolnicy mieli także więcej czasu na złożenie poprawek do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

 

Możliwość składania wniosków w formie elektronicznej przez partnerów KSOW

Ministerstwo rolnictwa chce przygotować partnerów KSOW na funkcjonowanie nawet przy obostrzeniach wynikających ze zwalczania koronawirusa. Dlatego rząd chce umożliwić składanie drogą elektroniczną wniosków i wybór operacji oraz innych dokumentów przez partnerów KSOW.

– Z uwagi na utrzymujący się stan epidemii konieczne jest określenie podstawy prawnej dla możliwości zastosowania takiego rozwiązania. Partnerzy KSOW, począwszy od pierwszego konkursu w 2017 r., mają bowiem możliwość składania wniosków o wybór operacji wyłączenie w formie pisemnej – wyjaśniają urzędnicy resortu w uzasadnieniu.

 

Ministerstwo zakłada, że nowe zmian w dopłatach bezpośrednich wejdą w życie 15 marca 2021 roku, czyli pierwszego dnia nowej kampanii składania wniosków o płatności bezpośrednie.

 

Paweł Mikos, Kamila Szałaj
Fot. Pixabay.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. grudzień 2024 12:14