StoryEditorPolityka

Dwa priorytety Kowalczyka do rozwiązania w rolnictwie. Jakie?

26.10.2021., 20:10h
Przed Henrykiem Kowalczykiem, nowym ministrem rolnictwa stoi mnóstwo wyzwań, bo sytuacja rolników jest bardzo trudna. Czym zajmie się w pierwszej kolejności Henryk Kowalczyk? 

We wtorek 26 października 2021 r., tuż po otrzymaniu nominacji od prezydenta Andrzeja Dudy, nowy minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk przedstawił pokrótce priorytety resortu pod jego kierownictwem. 

Wskazał, że najpilniejszymi problemami do rozwiązania, które stoją przed ministerstwem rolnictwa są rozprzestrzeniający się ASF i drastycznie wysokie ceny nawozów, zwłaszcza azotowych.

Kowalczyk: walka z ASF nigdy nie będzie całkiem skuteczna

- Nie tylko ministerstwo rolnictwa, ale i inne resorty oraz instytucje muszą razem stawić czoło ASF – powiedział Kowalczyk. Ocenił jednak, że walka z ASF nigdy nie będzie w 100 proc. skuteczna.

- Ale jeśli byśmy wspólnie ograniczali rozwój choroby, to będzie to z korzyścią dla rolników - zauważył.

Co minister rolnictwa zamierza zrobic w sprawie wysokich cen nawozów?

Z kolei odnosząc się do nawozów, wicepremier poinformował, że podejmie próbę rozwiązania problemu wysokich cen na poziomie europejskim.

- Wzrost cen nawozów jest całkowicie niezależny od ministerstwa. (…) To problem ogólnoeuropejski i pochodna wysokich cen gazu. Dlatego ten problem będziemy chcieli rozwiązywać w skali europejskiej - zaznaczył Kowalczyk. Dodał, że nie da się go rozwiązać na poziomie kraju.

- Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że te wysokie ceny to jest ogromna bolączka dla rolników i że bardzo podnoszą koszty produkcji – zauważył.

Nowy minister rolnictwa nie gwarantuje stuprocentowych efektów

Kowalczyk ocenił, że stoją przed nim ogromne wyzwania. Jednak gwarancji na skuteczne rozwiązanie wszystkich problemów nie daje.   

- Będziemy czynili co w naszej mocy, by polskie rolnictwo przeszło przez różnego rodzaju kryzysy suchą nogą, choć nie mogę zapewnić o stuprocentowych efektach. Natomiast praca resortu będzie rzetelna – zaznaczył. 

Wicepremier zadeklarował jednocześnie, że po objęciu stanowiska ministra będzie kontynuował działania PiS na rzecz rolnictwa.

- Postaram się wpisać w tę dobra sztafetę dla polskiego rolnictwa – powiedział.

Henryk Kowalczyk za Grzegorza Pudę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

We wtorek 26 października 2021 roku prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, powołał na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Kowalczyk został także wicepremierem.

To zmiana w rządzie, o której w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" napisaliśmy już w połowie października w artykule "PiS chce zawalczyć o rolników. Rychła dymisja Pudy. Kto będzie nowym ministrem rolnictwa?". Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Pudę, który kierował resortem rolnictwa zaledwie przez rok.

Henryk Kowalczyk już raz pracował w resorcie rolnictwa - piastował funkcję wiceministra rolnictwa i pełnomocnika rządu ds. kształtowania ustroju rolnego.

W późniejszym okresie objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od września do grudnia 2016 pełnił obowiązki ministra Skarbu Państwa, a w 2018 roku został ministrem środowiska.

Kowalczyk był też jednym z posłów, którzy zagłosowali przeciwko "Piątce dla zwierząt". Za złamanie dyscypliny klubowej został na miesiąc zawieszony w prawach członka partii Prawo i Sprawiedliwość. Podobna kara spotkała go w 2013 roku, gdy wraz z Janem Krzysztofem Ardanowskim zagłosował przeciwko zakazowi uboju rytualnego.

Więcej na temat nowego ministra rolnictwa można przeczytać w artykule: "Henryk Kowalczyk: kim jest nowy minister rolnictwa i jaki ma majątek?".

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:59