Betlejemskie Światełko Pokoju w ministerstwie rolnictwa
W piątek 20 grudnia 2019 roku Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło m.in. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
–Cieszę się bardzo, że tradycje tego światełka podtrzymujecie. To jest taki widoczny znak dobra, ciepła – światełko i ogień ale również tego związku z faktycznym wydarzeniem jakim było narodzenie Chrystusa. To bardzo dobrze, że w tym coraz bardziej dziwnym i niezrozumiałym świecie polscy harcerze tę piękną, wzruszającą tradycję podtrzymują – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa do harcerzy z ZHP, którzy przekazali mu Światełko.
Przy okazji uroczystego przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju minister złożył życzenia pracownikom ministerstwa i wszystkich instytucji podległych i nadzorowanych.
Co oznacza idea Betlejemskiego Światełka Pokoju?
Betlejemskie Światełko Pokoju jest związane z Grotą Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie płonie wieczny ogień. Każdego roku od niego odpalana jest jedna świeczka, której płomień przekazywany jest przez harcerzy z całego świata przez liczne kraje na całym świecie.
Światełko symbolizuje pokój między ludźmi, ma być świadectwem wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w austriackim Linz. Miała to być część działalność charytatywnej tamtejszego radia i telewizji i nosiła nazwę „Światło w ciemności”. A rok później w akcję zaangażowali się austriaccy skauci.
Dokąd trafia Betlejemskiego Światełka Pokoju?
Droga Światełka do różnych zakątków wygląda w następujący sposób. Jedno z austriackich harcerzy odpala w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem świeczkę od wiecznego ognia. Z tym Światłem z Betlejem leci do Wiednia. W stolicy Austrii podczas specjalnej ekumenicznej mszy Światełko jest przekazywane przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich, które później przekazują je kolejnym.
Tak jest również w przypadku polskich harcerzy, którzy biorą udział w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku.
Polscy harcerze otrzymują je słowackich skautów. Następnie polscy harcerze dzielą się nim i przekazują dalej:
- na Litwę,
- na Ukrainę,
- na Białoruś
- do Rosji,
- do Niemiec,
- do Szwecji.
W Polsce Światła Pokoju harcerki i harcerze ZHP niosą do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów.
Paweł Mikos