fot. UM Jarocin
Resztki dzika w parku
W połowie stycznia w Parku Radolińskich w Jarocinie monitoring miejski zarejestrował mężczyznę, który do kubła na odpady miejskie wrzuca pokaźnych rozmiarów worek. Kiedy opróżnianiem koszy na śmieci zajęli się pracownicy służb miejskich wewnątrz worka ujawnili resztki dzika: odciętą głowę, skórę oraz racice. Wizerunek sprawcy został uchwycony kamerą miejskiego monitoringu, więc jarociński magistrat liczy, że uda się mężczyznę zatrzymać.Głowa w śmietniku
Podobne zdarzenie miało miejsce 23 stycznia w Budzisiałwiu Kościelnym (pow. koniński.). Tam w centrum wsi również w kuble na śmieci włożona była głowa dzika. Głowa wystawała z kubła i straszyła swoim widokiem mieszkańców czekających na przystanku autobusowym.
Niebezpieczeństwo ASF
Zarówno resztki dzika z Jarocina oraz z Budzisławia Kościelnego zostały zabezpieczone przez odpowiednie służby weterynaryjne celem przebadania ich pod kątem obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń. Takie zachowania nieodpowiedzialnych ludzi, jak przywołane powyżej sprzyjają się rozprzestrzenianiu tej choroby.Bioasekuracja – czyli jak się zachować w przypadku znalezienia padłego dzika
Główny Inspektorat Sanitarny radzi, jak się zachować w przypadku natrafienia na padłego dzika lub pozostałości zwierzęcia.- jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
- należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy.
- Należy pamiętać, że osoba, która:
- miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
- znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
Michał Czubak
fot. Pixabay