Instytut Ochrony Roślin – PIB deklaruje wsparcie w walce z pandemią
W czwartek 19 marca 2020 roku władze Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu przekazał do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklarację o możliwości podjęcia działań w zakresie zwalczania epidemii koronawirusa.
– Instytut Ochrony Roślin – PIB, dysponując aparaturą do analiz PCR oraz do real-time PCR, może przystąpić do akcji. Ważne jest też to, że mamy nie tylko dobrą aparaturę, zdolną do wykrywania koronawirusa, ale też wykwalifikowanych fachowców, którzy wyrazili już wolę działania – powiedział prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin – PIB.
IOR posiada odpowiedni sprzęt do wykonywania testów na koronawirusa
Sprzęt w laboratorium IOR opiera się m.in. na zastosowaniu reakcji łańcuchowej polimerazy – PCR (polymerase chain reaction). Metoda PCR opiera się na powielaniu łańcuchów DNA, polegająca na łańcuchowej reakcji polimerazy DNA w wyniku wielokrotnego podgrzewania i oziębiania próbki, w warunkach laboratoryjnych.
Taką metodę stosuje się ją m.in.:
- w badaniach nad genomem,
- charakteryzowaniu ekspresji genów,
- klonowaniu genów,
- diagnostyce klinicznej,
- identyfikacji osób zaginionych,
- kryminalistyce oraz paleontologii.
Władze Instytutu Ochrony Roślin zadeklarowały także, że jeśli będzie taka potrzeba, to do walki z epidemią koronawirusa placówka będzie mogła także udostępnić Centrum Badania Organizmów Kwarantannowych, Innowacyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych, posiadające certyfikat BSL 3.
Żeby IOR mógł wykonywać testy na obecność koronawirusa, musi się zgodzić ministerstwo rolnictwa
– Aktywne włączenie się Instytutu Ochrony Roślin – PIB w walkę z koronawirusem wymaga zgody zarówno Ministerstwa Rolnictwa, jak i sanepidu, a przede wszystkim zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. My jesteśmy gotowi do działania – deklaruje prof. Marek Mrówczyński.
Paweł Mikos
Fot. Instytut Ochrony Roślin