StoryEditorSusza rolnicza

IUNG: susza rolnicza „tylko“ w 6 województwach

05.09.2019., 08:09h
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował raport dot. suszy rolniczej w Polsce. Wynika za niego, że susza jest obecna w 6 województwach, w tym w lubuskim, łódzkim i wielkopolskim. Suszę stwierdzono m.in. w kukurydzy, ziemniakach i roślinach strączkowych. 

We wtorek 3 września 2019 roku Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował jedenasty okresie raportowania od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku. Z Monitoringu Suszy Rolniczej wynika, że w tym czasie średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski wynosiła -91 mm. Oznacza to, że KBW zwiększyła się o 15 mm w porównaniu do okresu sprzed 10 dni pomiarowych. 

W jakich regionach najbardziej jest odczuwalny brak wody? 

Jak podaje IUNG, w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia największy deficyt wody był notowany na obszarze Pojezierza Lubuskiego, gdzie wartość KBW wyniosła od -170 do -209 mm. Z kolei na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim KBW wyniósł od -120 do -169 mm

 Takie niedobory wody wynikają z wcześniejszej suszy oraz rozłożenie geograficznego opadów. Jak podaje Instytut w lipcu w północnej części kraju spadło od 70 do nawet ponad 150 mm deszczu, a na Nizinie Podlaskiej od 70 do 120 mm, co stanowiło od 100 do 140% normy wieloletniej. Z kolei od 70 do 130 mm opadów spadło na Wyżynie Śląskiej oraz na Pogórzu Karpackim.

– Na pozostałym obszarze kraju opady były mniejsze od 20 do 70 mm, stanowiły od 40 do 100% normy – można przeczytać w raporcie. 

Z kolei w sierpniu opady były już niewielkie i głównie wynosiły do 15 mm. Jedyne do krańcach południowych i północnych zdarzały się bardziej obfite deszczu do 50 mm. 

 

Suszę rolnicza notowana jest na terenie sześciu województw

Jak podaje Instytut, w trzech ostatnich okresach sześciodekadowych, czyli od 11 czerwca do 31 sierpnia, odnotowano wzrost wartości KBW.  

– Obecnie deficyt wody dla roślin znacznie zmalał a tym samym spowodował, że obszar z suszą rolniczą zmniejszył się, zwłaszcza w uprawach: kukurydzy na kiszonkę i ziarno, roślin strączkowych oraz krzewów owocowych – podkreśla IUNG w swoim raporcie.

IUNG podaje, że susza rolnicza w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia została stwierdzona na terenie 6 województw:

  1. lubuskiego,
  2. wielkopolskiego, 
  3. łódzkiego,
  4. zachodniopomorskiego,
  5. kujawsko-pomorskiego,
  6. dolnośląskiego.

 

Kukurydza na kiszonkę i na ziarno najbardziej zagrożone suszą

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia stwierdził zagrożenie suszą w 9 monitorowanych grupach upraw:

  • kukurydzy na kiszonkę – w 501 gminach,
  • kukurydzy na ziarno – w 441 gminach,
  • krzewów owocowych – w 367 gminach,
  • ziemniaka – w 209 gminach,
  • roślin strączkowych – w 157 gminach,
  • warzyw gruntowych – w 40 gminach,
  • chmielu – w 40 gminach,
  • buraka cukrowego – w 32 gminach,
  • tytoniu – w 30 gminach. 

Susza w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia w największy stopniu dotyczy kukurydzy na kiszonkę
Susza w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia w największy stopniu dotyczy kukurydzy na kiszonkę

 

Pomoc suszowa – wypłata dopłat powinna rozpocząć się już we wrześniu

Rząd zapewnia, że już we wrześniu powinna rozpocząć się wypłata pomocy suszowej dla rolników, którzy ponieśli straty w uprawach ze względu na susze w 2019 roku. 

Podobnie jak w poprzednim roku, dotacje będą przysługiwały do powierzchni upraw, na których szkody objęły co najmniej 30% uprawy.
Dla gospodarstw, króre poniosły straty w uprawie przewyższające 70% rząd zamierza przeznaczyć 1000 zł do ha, o ile gospodarstwo miało co najmniej połowę powierzchni upraw ubezpieczonych. 

Rząd na pomoc suszowa zarezerwowała 0,5 mld złotych, ale minister rolnictwa zapewnia, że jeśli wartość strat wywołanych przez suszę będzie o wiele większa, to pomoc suszowa zostanie również zwiększona.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 11:36