StoryEditorwiadomości

Jaka jest idealna praca w agrobiznesie?

10.03.2021., 13:03h
Czy płeć osoby starającej się o pracę w sektorze rolniczym i szeroko pojętym agrobiznesie ma znaczenie? Na ile branża ta jest interesująca dla absolwentów kierunków rolniczych? Na ile rzeczywistość jest zgodna z wyobrażeniami osób podejmujących pracę w agrobiznesie? Na te pytania w swych badaniach próbowały znaleźć odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Przedmiotem badań prof. UPP dr hab. Magdalena Kozera-Kowalska z Wydziału Ekonomicznego oraz dr inż. Jarosław Uglis z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach w artykule . Agribusiness as an Attractive Place to Work—A Gender Perspective. Agriculture, było zbadanie w jakim stopniu absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zasilają kadry rożnych branż agrobiznesu, stając się przy tym nośnikiem wiedzy i innowacji w tym sektorze.

Rolnictwo inaczej postrzegą wiedzę niż przemysł przetwórczy

Zapotrzebowanie na wiedzę w branży agrobiznesu rośnie, chociaż poziom tego zapotrzebowania i wykorzystywania wiedzy jest różnorodny i związany przede wszystkim z przemysłem przetwórczym. W przypadku rolnictwa jest na odwrót. Rolnicy pozostają nadal dość słabo wykształconą grupą, często nie posiadają kwalifikacji zawodowych i często bywają niechętni do kształcenia się na bieżąco przez całe życie.
W Europie, a także na świecie to się zmienia, ponieważ mocno rośnie rola kobiet jako kierowników gospodarstw i menadżerów w podmiotach łańcucha dostaw żywności. I to właśnie Panie są głównym motorem tych zmian, ponieważ dążą do zdobywania wiedzy i doskonalenia się, aby sprostać postulatom i wyzwaniom proekologicznym współczesnego agrobiznesu. Ma to wielkie znaczenie w kontekście realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu i dotyczy głównie:
  • ograniczanie wpływu agrobiznesu na zmiany klimatu,
  • dążenie do zachowania krajobrazu wiejskiego,
  • rozwijanie działalności pozarolniczej.
Dlaczego rola kobiet w zmienianiu agronomi taka istotna? Ponieważ kobiety zdecydowanie częściej stawiają na własny rozwój niż mężczyźni i umiejętnie łączą go z aktywnością społeczną i prośrodowiskową.

Płeć a atrakcyjność pracy w agrobiznesie

Wspomniany artykuł dotyczy problemu atrakcyjności pracy w sektorze agrobiznesu w kontekście widzenia płci.

Wyniki określiły, że:
  • niezależnie od płci, idealna praca powinna być zgodna z ich zainteresowaniami, gwarantować stabilność zatrudnienia, oraz wysokie wynagrodzenie;
  • idealna praca powinna cechować się przyjazną atmosferą zapewniać szacunek wśród klientów i innych osób w firmie, a także dawać poczucie dumy z wykonywanych obowiązków;
  • do minusów takiej pracy należy: nieregularny czas pracy, wymagana mobilność i dużą liczbę obowiązków i szybkie tempo ich wykonywania.
  • Absolwenci UP w Poznaniu wierzą, że mimo możliwości rozwoju w branży agrobiznesu, bez trudu znajdą pracę także poza nim, ponieważ atutem jest wysoki poziom wykształcenia zdobyty podczas studiów.

Pracę w agrobiznesie inaczej postrzegają kobiety, a inaczej mężczyźni

Dla kobiet taka praca jest szansą dla samorozwoju, budowania dobrych relacji społecznych oraz szansą na działania na rzecz środowiska. Panie częściej dążą do podnoszenia poziomu wykształcenia.
 
Dla mężczyzn zdecydowanie bardziej liczy się prestiż pracy oraz korzyści ekonomiczne. Panowie stawiają na prowadzenie własnej działalności gospodarczej posiadają mężczyźni.
 
Więcej informacji znajdziecie Państwo w artykule źródłowym: Kozera-Kowalska, M., Uglis, J.: Agribusiness as an Attractive Place to Work—A Gender Perspective. Agriculture 2021, 11, 202. https://doi.org/10.3390/ agriculture11030202 https://www.mdpi.com/2077-0472/11/3/202
 
Badacze podsumowują, że postawy absolwentów wobec pracy w agrobiznesie są obiecujące w kontekście zaspokojenia zapotrzebowania na wiedzę w tym sektorze.
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie notatki prasowej prof. UPP Magdalena Kozera-Kowalska
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2024 03:26