StoryEditorPolska

Jakie będą zmiany w ochronie konsumentów i uczciwej konkurencji?

26.01.2022., 14:01h
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ma zyskać jeszcze więcej uprawnień. Będzie mogła m.in. dokonywać anonimowego pobierania próbek sprzedawanej żywności. Jak jeszcze zmiany czekają IJHARS i rolników?

W dniu 25 stycznia 2022 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zaproponowany przez Henryka Kowalczyka dotyczący m.in. zmian w ustawie o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Czego dotyczą propozycje zmian ministra rolnictwa?

Chodzi o zasady funkcjonowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w tym listy wymagań dotyczących weryfikacji i nadzoru, których celem jest:

  • stworzenie firmom uczciwych warunków konkurencji rynkowej,
  • ochrona konsumentów przed niewiarygodnymi i nierzetelnymi podmiotami, np. takimi które nie stosują zasad rzetelnego oznakowania czy oferują wyroby o niewłaściwej jakości handlowej.

Jakie rozwiązania zostały zaproponowane w projekcie?

W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw znalazły się takie zapisy jak doprecyzowanie zasad prowadzenia kontroli przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dotyczą one m.in.

  • uzupełnienia definicji artykułów rolno-spożywczych o pasze przeznaczone dla zwierząt domowych;
  • wprowadzenia definicji zakupu kontrolnego oraz sprzedaży na odległość;
  • wprowadzenia instytucji anonimowego pobrania próbki;
  • kontroli w obrocie detalicznym na podstawie okresowego imiennego upoważnienia do przeprowadzania kontroli;
  • umożliwienia kontroli działalności podmiotów, które prowadzą sprzedaż na odległość oraz zakładów żywienia zbiorowego, poprzez zakup kontrolny produktu;
  • przyznania Inspekcji możliwości stosowania sankcji związanych z realizacją nowych zadań dotyczących nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu materiałów i wyrobów do kontaktu z żywnością.

Oznaczenia "Produkt Polski" i "Poznaj Dobrą Żywność" ze zmianami

Co więcej proponowane zmiany uwzględniają:

  • wnioski organizacji branżowych oraz producentów dotyczące uzupełnienia przepisów stosowanych w oznaczeniu „Produkt polski”, a dokładniej o rozszerzenie tych przepisów na wody mineralne, źródlane, stołowe i sól przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz kwiaty, nasiona, bulwy i cebule.
  • oznakowanie produktów objętych krajowymi oraz unijnymi systemami jakości żywności znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.
  • identyfikację środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, tj. m.in. szkodnikom, które atakują rośliny.
  • przepisy, które umożliwią rolnikom realizującym działanie „Dobrostan zwierząt” PROW 2014-2020, dobrowolne oznakowanie produktów informacją ,,Dobrostan Plus”.

Zastosowanie w życiu nowe rozwiązania będą miały 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, chyba, że zostały one uwzględnione, jako wyjątki, które zaczną obowiązywać w innym terminie. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 12:06