Wydarzenie nieco zepsuła deszczowa aura, jednak podczas pokazów polowych, które odbyły się po prezentacjach odmian producenta oraz oferty Innvigo, deszcz już dawno był za uczestnikami. Wydarzenie otworzyła Danuta Hądzik, Prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin.
Blisko 50 odmian roślin
Dni Pola w Nagradowicach (woj. wielkopolskie) odbyły się 9 czerwca. Na poletkach demonstracyjnych zaprezentowano łącznie 48 odmian roślin w tym 20 odmian zbóż oraz 26 odmian roślin strączkowych, a także facelię i gorczycę pochodzące bezpośrednio z Poznańskiej Hodowli Roślin chronionych środkami z oferty Innvigo.
Pośród pokazanych odmian zaprezentowano pierwszą odmianą hybrydowego żyta ozimego Astranos (F1), które jest odporne na wyleganie i tworzy niskie rośliny. Odmiana ta polecana jest na paszę, z uwagi na wysoką zawartość białka. Cechuje się również odpornością na choroby.
Wśród pszenic ozimych nowością są odmiany: Vistula (A), Liberia (A/B) oraz Freja (C/K).
Z kolei w zbożach jarych zdecydowano się na prezentację pięciu nowych odmian jęczmienia jarego (Bizon, Avatar, Wirtuoz, Pasjonat, Eldorado) oraz jedną owsa – Refleks.
- W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Innvigo. Poletka demonstracyjne są chronione ich produktami, a przedstawiciele firmy opowiedzą o zastosowanych technologiach – prezes Danuta Hądzik mówiła do zgromadzonych.
– Dziękujemy, że mamy możliwość zaprezentowania się w Nagradowicach z naszymi produktami. Innvigo istnieje od ponad 7 lat, jest to kompletnie polskie przedsięwzięcie. Cieszymy się, że możemy współpracować z polskim przedsiębiorstwem prowadzącym produkcję nasienną – powiedział Krzysztof Golec, Prezes Zarządu Innvigo. – Koleżanki i koledzy pracujący w naszej firmie, a także w PHR, poczynili wiele starań, żeby prezentowane poletka wyglądały tak okazale – aby mogli państwo oglądać je i wyciągnąć wnioski z zaprezentowanych odmian i technologii.
Zaprezentowane podczas nagradowickich Dni Pola przeznaczone były głównie do ochrony rzepaku, ale bliska współpraca Innvigo z PHR sprawiła, że w ofercie tej pierwszej znajdują się liczne środki ochrony dedykowane licznym odmianom produkowanym w PHR Tulce. Konkretnie chodzi o zboża oraz rośliny strączkowe.
Groch i łubin
Chociaż groch i łubin nie cieszy się wielkim zainteresowaniem rolników, a jego łączny areał w kraju stanowi jedynie 5-10 procent powierzchni zajmowanej przez pszenicę czy kukurydzę, to PHR zdecydowało się wystawić dwa poletka z tym roślinami wysokobiałkowymi. Związane jest to bezpośrednio z odczuwalnym i widocznym wzrostem zainteresowania producentów rolnych tymi roślinami oraz polityką Unii Europejskiej, która promuje uprawy wysokobiałkowe w programach skierowanych do rolników.
Także w tym segmencie nie zabrakło nowości – w grochu są to odmiany Tytan i Grot, z kolei w łubinie Zorba oraz Twist (z odmian łubinu wąskolistnego) jak i Diament oraz Goldeneye (z łubinu żółtego).
- Rośliny strączkowe to dość nowy trend w Polsce. – mówi Marek Kostera z działu badań i rozwoju w Innvigo. - Zmienność preparatów i substancji aktywnych jest więc jak najbardziej pożądana, dlatego reagujemy na potrzeby rolników, którzy decydują się na prowadzenie w swoich gospodarstwach takich upraw – dopowiada.
Michał Czubak
Fot. M. Czubak