StoryEditorPolska

Jakie szkoły rolnicze były najlepsze w Pucharze Polski w Rolnictwie Precyzyjnym?

14.01.2022., 10:01h
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbył się finał pierwszej edycji Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym. Uczestnicy wydarzenia zapewnili zwroty akcji, ostrą rywalizację, sporą dawkę wiedzy, a przede wszystkim dobrą zabawę. Kim są zwycięzcy?

Rolnictwo nieustannie się rozwija

Rolnictwo, z pewnością jest jedną z branż, która w ostatnich latach znacznie przyśpieszyła z rozwojem technicznym i technologicznym. I te innowacje coraz śmielej i łatwiej wkraczają do gospodarstw rolnych, które z wielką chęcią korzystają z najnowszych osiągnięć nauki i techniki.

Coraz powszechniejsze w codziennej pracy rolnika stały się już:

  • drony do mapowania pól,
  • obrazy satelitarne i sygnały GPS wykorzystywane do prowadzenia równoległego,
  • precyzyjne siewy czy nawożenie,
  • automatyzacja zarządzania pracą w gospodarstwie.

Ma to o tyle ważne znaczenie, że nowoczesne technologie wspomagają optymalizację produkcji rolnej, zmniejszają jej koszty, a z drugiej strony zapewniają też wyższe plony i jakość.

Młodzi rolnicy za pan brat z nowoczesną technologią

Także szkoły powinny zadbać o edukację przyszłych rolników w teorii i praktyce rozwiązań rolnictwa precyzyjnego.

Świadomym tej potrzeby jest już wiele firm rolniczych, m.in. 365FarmNet i Agrocom Polska wraz z partnerami: Michelin i CLAAS, które przy wsparciu i patronacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zorganizowały pierwszy Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym.

Pomysłodawca i organizator Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym, dr inż. Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska, podkreśla, że wydarzenie to praca zespołowa wszystkich ekip oraz, że największą radość sprawia im pozytywny odbiór Pucharu przez uczniów i ich opiekunów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, dyrekcje szkół oraz MRIRW.

Pierwsza edycja okazała się sukcesem i przerosła oczekiwania organizatorów. Tym bardziej, że największą dumą tego wydarzenia są uczniowie, których zainteresowanie i otwartość są bardzo duże.

Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym w liczbach

  • Do udziału w pierwszej edycji zarejestrowało się 120 szkół.
  • w webinarach brało udział nawet ponad 1 tys. uczestników,
  • w testach kompetencji – ok. 1,5 tys. uczniów.

Konkurs był cenną lekcją dla wszystkich uczestników i organizatorów. Ci drudzy wiedzą już jak jeszcze lepiej udoskonalić i tak już prestiżowy konkurs.

- Poziom trudności pytań był różny, zdarzały się łatwiejsze, z którymi uczniowie świetnie sobie radzili, ale były też takie, które nastręczały im więcej trudności. Staraliśmy się jednak, aby nie wykraczały one poza tematy poruszane podczas webinarów. Jeśli więc uczestnik wziął udział w lekcjach poprzedzających test i był podczas nich uważny, to nie powinien mieć dużych problemów z wypełnieniem testu – zauważa Roman Bathelt, ekspert 365FarmNet, jeden ze współprowadzących webinary. 

Jakie wnioski wyciągnęli organizatorzy dotyczące uczniów?

Im ktoś więcej czasu poświęcił na odpowiedzi w trakcie testu, tym jego wynik był lepszy.

Duża zależność pomiędzy wynikami z testów, a obecnością na webinarach, na korzyść dal tych uczniów, którzy brali w nich udział.

Każdy z kolejnych etapów był bardzo emocjonujący – jedna ze szkół, która po pierwszej turze webinarów była dosyć nisko w klasyfikacji generalnej, w drugiej rundzie wyjątkowo się podciągnęła – wszyscy jej uczniowie osiągnęli świetne wyniki w teście końcowym. I Na odwrót, jedna ze szkół, która prowadziła na początku, w ostatniej rundzie wypadła słabo.

Kim są zwycięzcy Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym?

Zwycięskimi szkołami w Pucharze Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym 2021 zostały:

  • I miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu.
  • II miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku.
  • III miejsce: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej.  

Niestety, tegoroczne targi Agritechnica zostały odwołane, w związku z czym również nagroda główna dla trzech zwycięskich szkół będzie inna niż wcześniej zapowiadano.

 - Nie pierwszy raz pandemia krzyżuje nam plany. Ale i z tym sobie poradzimy. Uczniowie tych szkół na pewno nie ucierpią, otrzymają równie cenną i satysfakcjonującą nagrodę – podkreśla Jarosław Adamczak, dyrektor zarządzający 365FarmNet w Polsce. - Również najlepsze wyniki indywidualne uczestników zostaną sowicie nagrodzone. Dla Mistrzów Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym – dziesięciu uczniów z najlepszymi wynikami - przewidzieliśmy nagrody rzeczowe o łącznej wartości ok. 10 000 zł, w tym kamerę GoPro, smartwatch Garmin czy drona DJI – dodaje.

Jak przebiegał konkurs?

Pierwsza edycja Pucharu Polski w Rolnictwie Precyzyjnym została rozegrana w trzech turach, kolejno w październiku, listopadzie i grudniu.

Każda tura rozpoczynała się serią webinarów tematycznych, przeprowadzanych przez ekspertów, a kończyła się testem końcowym. Ostatnia, grudniowa – finałowym.

W Pucharze mogła wziąć udział każda szkoła o profilu rolniczym lub mająca klasę o takim właśnie profilu. Z jednej szkoły musiało zarejestrować się minimum 6 uczniów. Z każdej rundy do końcowej klasyfikacji wliczało się jednak tylko 6 najlepszych wyników uczniów z każdej szkoły.

Jaki jest cel konkursu?

Najważniejszym celem jest promowanie rolnictwa precyzyjnego oraz związanych z nim innowacyjnych rozwiązań. Pokazanie, że nie jest ani drogie, ani trudne. Wręcz odwrotnie, pozwala sporo zaoszczędzić i zapewnić zyski produkcji rolnej. Młodzi ludzie są tego coraz bardziej świadomi.

Zwycięzcom gratulujemy!

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie notatki: CLASS

Zdjęcie: Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym, fot. materiały prasowe

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 08:10