StoryEditorPolska

Jakie zmiany w Piątce dla zwierząt mogą zostać wprowadzone?

28.10.2020., 10:10h
Po czterech dniach intensywnych obrad, najpierw w senackiej Komisji Rolnictwa, następnie w Senacie RP, nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt opuściła wyższą izbę parlamentu z 36 poprawkami.

Jak głosowano w senacie nad tzw. piątką dla zwierząt?

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 76 senatorów (39 z PiS, 34 z KO, 1 senator niezrzeszony i 2 z koła senatorów niezależnych). Przeciwko było 11 senatorów, z czego 7 z PiS, 1 z KO i 3 z PSL. Od głosu wstrzymało się 10 senatorów: 7 z KO, 2 z Lewicy i 1 z koła senatorów niezależnych. Z PiS przeciw ustawie głosowali senatorowie: Jerzy Chróścikowski, Andrzej Pająk, Jan Maria Jackowski, Margareta Budner, Zdzisław Pupa, Jacek Łyczak i Mieczysław Golba.

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Poszukiwanie złotego środka?

Jak ocenił po głosowaniu prof. Tomasz Grodzki, marszałek senatu, taki wynik prac nad ustawą, która przyszła do senatu z sejmu, gdzie była procedowana w niezwykle niestaranny sposób, jest najlepszym, co senat mógł osiągnąć. Senatorowie mogli bowiem albo przyjąć uchwałę o odrzuceniu nowelizacji w całości, albo wprowadzić do niej poprawki.

Nie wszystkie poprawki zyskały uznanie większości, natomiast te najbardziej istotne – jednak tak. Mam wrażenie, że senatorowie kierowali się potrzebą szukania złotego środka między dobrostanem i humanitarnym traktowaniem zwierząt, a zabezpieczeniem działalności ważnej gałęzi gospodarki, jaką jest rolnictwo oraz wszystkie towarzyszące mu działy gospodarki narodowej – mówił na konferencji prasowej po głosowaniu marszałek Grodzki. Marszałek przyznał jednocześnie, że sytuacja nie była łatwa, bo w sprawie ustawy o ochronie zwierząt nie można było znaleźć idealnego rozwiązania.

Jakie poprawki wprowadził senat do noweli?

Po długich, burzliwych obradach, senat wprowadził do noweli ustawy o ochronie m.in. poprawki wskazujące na utrzymanie dotychczasowych zasad w przypadku uboju rytualnego drobiu (zgodnie z poprawką popieraną przez rząd i PiS) oraz vacatio legis przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra – do 31 lipca 2023 r., a w przypadku uboju rytualnego do końca 2025 r. (zgodnie z poprawką forsowaną przez klub KO).

W poprawkach określono też zasady realizacji roszczeń wobec Skarbu Państwa o odszkodowania związane z koniecznością dostosowania się do wymogów ustawowych w zakresie prowadzenia działalności dotyczącej tzw. uboju rytualnego oraz hodowli zwierząt futerkowych. Senatorowie zdecydowali jednocześnie, że z nowelizacji wykreślony zostanie wymóg pozbawienia świadomości w przypadku poddawania ubojowi drobiu w sposób przewidziany przez obrządek religijny związku wyznaniowego.

Nie odbiorą zwierząt – zapis wykreślony przez senat

Senat opowiedział się ponadto za skreśleniem przepisu uprawniającego organizacje pozarządowe do odebrania zwierzęcia jego właścicielowi lub opiekunowi, a także umożliwiającego odebranie zwierzęcia jego właścicielowi przez każdą osobę, jeżeli działanie lub zaniechanie właściciela bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu tego zwierzęcia. Wprowadzili zakaz prowadzenia egzekucji ze zwierząt domowych, a także zakaz organizowania przedsięwzięć, w których zwierzę domowe stanowi nagrodę lub jest przedmiotem loterii, aukcji albo licytacji oraz uczestnictwa w takich przedsięwzięciach.

Zwierzę dodatkiem do przedmiotu?

Zakazana ma być również sprzedaż i nabywanie przedmiotów, w której zwierzę domowe stanowi bezpłatne uzupełnienie do sprzedawanego przedmiotu.

Senat przyjął też poprawki umożliwiające przedsiębiorcom prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.

Senatorowie określili także zasady i tryb oznakowania psów za pomocą mikroczipa i prowadzenia centralnego rejestru psów.

Inne poprawki senatu dotyczą organizowania wystaw i pokazów zwierząt polegających wyłącznie na prezentowaniu cech danego gatunku zwierząt oraz pokazów psów specjalnych i ratowniczych. Zmodyfikowane zostały definicje kota rasowego, psa rasowego, zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych i kojca do przechowywania zwierząt.

Ludowcy zapowiadają dalszą walkę o to, by przepisy noweli ustawy o ochronie zwierząt nie weszły w życie. Zwrócą się do prezydenta, aby zawetował nowelizację. Kolejne protesty, blokady dróg i odwiedziny u posłów zapowiadają wspólnie Michał Kołodziejczak (lider AGROunii) oraz Wiktor Szmulewicz (prezes KRIR).

Magdalena Szymańka
Fot. Kancelaria Senatu

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 14:45