Jak może wyglądać podział mandatów w nowym parlamencie?
W niedzielę 13 października 2019 roku Polacy wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Frekwencja w tych wyborach miała wynieść ponad 61%, co jest rekordem po 1989 roku.
Według sondaży exit poll opracowanych przez IPSOS dla trzech telewizji ogólnopolskich zdecydowany zwycięzcą wyborów parlamentarnych w 2019 roku jest Prawi i Sprawiedliwość. Z tych sondaży wynika, że PiS uzyskało 43,6% głosów, co dawało ugrupowaniu 239 mandatów w sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,4% (130 posłów), a na trzeciej lokacie Lewica (formalnie jako KW SLD), która uzyskała 11,9% głosów, co dawało jej 43 mandaty.
Do sejmu weszło jeszcze PSL Koalicja Polska uzyskując 9,6% poparcia (34 mandaty) oraz Konfederacja z poparciem na poziomie 6,4% głosów (13 posłów).
Wyniki poparcia dla partii z 83% komisji wyborczych
Z kolei w poniedziałek ok. godz. 9.00 rano Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała cząstkowe wyniki głosowania z niemal 82,79% obwodowych komisji wyborczych.
Na ich podstawie stwierdzono, że poparcie dla poszczególnych partii wynosi:
- PiS – 45,16% głosów;
- KO – 26,10% głosów;
- SLD – 12,10% głosów;
- PSL – 8,81% głosów;
- Konfederacja – 6,71% głosów.
Senat złożony tylko z przedstawicieli 3 partii
Z danych PKW zebranych sponad 82% obwodowych komisji wyborczych wynika, że w ławach senackich zasiądą przedstawiciele tylko 3 partii. Z tych danych wynika, że poparcie dla poszczególnych komitetów wyniosło:
- PiS –45,79% głosów;
- KO – 33,90% głosów;
- PSL – 5,49% głosów.
Na kogo głosowali rolnicy w wyborach do sejmu?
IPSOS przeprowadził także sondaż late poll na podstawie, którego opracowano poparcie dla partii politycznych w poszczególnych grupach społecznych.
Wynika z niego, że rolnicy najczęściej głosowali na Prawo i Sprawiedliwość, bo ta partia uzyskała aż 67,7% głosów rolników.
Bardzo wysokie poparcie wśród rolników – w porównaniu do całego społeczeństwa – uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL poparło 16,5% rolników, podczas gdy w całym społeczeństwie było to ok. 9–9,6%.
Gdyby o składzie sejmu decydowali wyłącznie rolnicy, wówczas w paramencie znalazłaby się jeszcze tylko Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie niespełna 8% głosów. Lewica i Konfederacja uzyskały odpowiednio 3,5 oraz 3,5% poparcia rolników.
Ponad połowa mieszkańców wsi poparła PiS. KO i PSL przed lewicą
Również wśród mieszkańców wsi poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości jest wyższe niż całym społeczeństwie. Z Sondażu late poll opracowanego przez IPSOS wynika, że wyborach do sejmu w 2019 roku PiS poprało 56,4% mieszkańców wsi.
Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie 16,9% mieszkańców wsi, a na trzecim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, na które głos oddało 11,6% mieszkańców wsi.
Lewica przekonała do siebie 7,8% mieszkańców wsi, a kandydacie Konfederacji otrzymali 6% głosów wsi.
Ardanowski obiecuje większą pracę dla rolnictwa, a Kosiniak-Kamysz budowę racjonalnego centrum
– Poparcie 56% mieszkańców wsi i 67% rolników to dowód na to, że podejmowane przez PiS działania dla wsi i rolnictwa są oceniane super pozytywnie – skomentował wyniki Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – To mobilizuje do jeszcze większej, ciężkiej pracy dla Polski, dla polskiego rolnictwa – dodał minister.
– Jeżeli te wyniki się powtórzą, to jest wielki mandat zaufania od naszych rodaków dla racjonalnego centrum - dla Koalicji Polskiej – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców komentując sondażowe wyniki wyborów.
Paweł Mikos