StoryEditorCeny rolnicze

Organizacje rolnicze żądają uwolnienia handlu nawozami

22.10.2022., 14:10h
Copa-Cogeca żąda do Komisji Europejskiej co najmniej zawieszenia ceł i środków antydumpingowych na część nawozów mineralnych importowany z niektórych państw. Dzięki temu ceny nawozów mogłyby spaść i obniżyć rolnikom koszty produkcji.

Copa-Cogeca – europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze, domaga się, aby Komisja Europejska wyznaczyła obserwatoria rynkowe, które będą nadzorowały rynek nawozów. Chodzi o zwiększenie informacji na temat ich dostępności oraz cen. Podobne obserwatoria funkcjonują na rynku mleka, zbóż, mięsa, cukru, owoców i warzyw oraz wina.

Copa-Cogeca apeluje o zniesienie ceł na nawozy

Ponadto Copa-Cogeca apeluje do KE o zawieszenie lub zniesienie środków antydumpingowych nałożonych na import RSM z Trynidadu i Tobago oraz Stanów Zjednoczonych, wyłączając, z oczywistych powodów, Rosję, co pomogłoby rolnikom zróżnicować źródło dostaw. Copa-Cogeca zabiega także o zniesienie barier taryfowych nałożonych na import mocznika, fosforanu diamonu i monoamonu oraz pozostałych nawozów azotowo-fosforowych oraz NPK na tak długo, jak będzie utrzymywać się ryzyko ich niedoboru na rynku europejskim.

Związki rolnicze chcą zwiększenia maksymalnej dawki azot z obronika

Organizacja wnosi również o opracowanie tymczasowego odstępstwa i umożliwienie stosowania azotu pozyskanego z obornika ponad maksymalną normę 170 kg/ha w całej UE i dla wszystkich upraw. Pozwoliłoby to rolnikom wzmocnić gospodarkę o obiegu zamkniętym na szczeblu gospodarstwa i ograniczyć zależność od nawozów mineralnych, a także zmniejszyć koszty produkcji.

Cena nawozów spadła, ale wciąż jest znacznie wyższa niż we wrześniu 2021

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Grupa Azoty zdectdowała się wznowić produkcję, a 18 paźdzernika Agrochem Puławy, oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, opublikował nowy cennik nawozów. W nim saletra amonowa czy RSM staniały o ponad 700 zł. 

Również zaczęły sapadać ceny nawozów wytwarzanych przez Anwil. U niektórych dystrybutorów saletra Anwil kosztuje  3910 zł/t, Canwil - 3770 zł/t, Canwil S- 3790 zł/t. 

Obecnie w kraju za saletrę trzeba zapłacić średnio 4000 zł/t, za RSM 32 - 3700 zł/t. Za to wciąż wysokie są ceny nawozów NPK. I chociaż spadek tych cen cieszy, to rolnicy doskonale widzą, że muszą płacić znacznie więcej niż jeszcze nie tak dawno.  Warto w tym miejscu przypomnieć, że we wrześniu 2020 roku saletra amonowa kosztowała 1000 zł/t, a w 2021 roku 1500 zł/t. Zza polifoskę 6:20:30 tdwa lata temu trzeba było zapłacić 1600 zł, a w 2021 rok 2200 zł/t. 

Spawdź jakie są ceny nawozów w Polsce? Przeczytaj nasz raport z 21.10.2022 

Magdalena Szymańska 
fot. Maschio Gaspardo (zdjęcie poglądowe)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 15:41