StoryEditorKomentarz naczelnych

Polscy rolnicy sprzedali za granicę aż 9 mln ton zbóż. Teraz będziemy je ściągać?

03.07.2021., 10:07h
Na świecie słychać lament nad rosnącymi cenami żywności, która jest najdroższa od 10 lat. To zmartwienie wszystkich – bogatych i biednych. Przypomnijmy, że poprzedni tak duży wzrost cen sprowokował tzw. Arabską Wiosnę, która oznaczała m.in. wojnę w Syrii i inwazję 1,5 mln uchodźców na Europę.

Strach zagląda w oczy bogatym. Czego się boją?

Dziś bogaci boją się, że bieda znów wygna mieszkańców Afryki i krajów arabskich do Europy. A biedni Afrykańczycy czy muzułmanie obawiają się nędzy i głodu. Teraz widać, jak ważna jest produkowana przez rolników żywność.

Ubyło nam 9 mln ton ziarna

Młynarze z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego wystosowali niedawno do rządu apel o interwencję na rynku zboża. Twierdzą, że w Polsce może go zabraknąć i na rynek trzeba rzucić ziarno z Agencji Rezerw Materiałowych.

Argumentują, że polscy producenci sprzedali już całe swoje zboże, za granicę wyjechało od nas 9 mln ton ziarna. Nie przypominamy sobie takiej sytuacji w ciągu minionych 20 lat.

Sugerowaliśmy ograniczenie eksportu zbóż, ale nikt nie chciał słuchać

Pamiętamy natomiast, że w ubiegłym roku pisaliśmy w tej rubryce, że rząd powinien zastanowić się nad jakimiś ograniczeniami w eksporcie zboża.

Nikt się tym nie przejął i dziś mamy to co mamy.

Naszym zdaniem, obawy młynarzy są przesadzone i ziarna nie zabraknie (kupimy drożej to co sprzedaliśmy), ale wzrosną ceny wszystkich produktów zawierających mąkę. A tak na marginesie, jak nasz świat się zmienił!

Kiedyś interwencja na rynku zboża polegała na skupie nadwyżek (pamiętamy wielokilometrowe kolejki przed elewatorami). Dziś chodzi o opróżnianie, a nie zapełnianie magazynów Agencji Rezerw Materiałowych.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
Redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 23:17