StoryEditorWiadomości rolnicze

Polska zaostrzyła kontrole zbóż i pasz z Ukrainy. "Kolejka na granicy na 4 dni"

28.02.2023., 14:02h
Wygląda na to, że Polska wreszcie zaostrzyła kontrole weterynaryjne zbóż i pasz na granicy z Ukrainą. - Czas obsługi pociągów na stacji Dorohusk wydłużył się kilkukrotnie i sięga 4 dni - donosi portal Rail.insider. Rolnicy obawiają się, że "ma to związek z wykrywanymi coraz częściej nieprawidłowościami w paszach”. Jednocześnie Koleje Ukraińskie wprowadziły zakaz transportu zboża i pasz do Polski przez jedno z przejść. 

Polska zaostrza kontrole weterynaryjne na granicy z Ukrainą?

Ministerstwo rolnictwa od miesięcy zapowiada zaostrzenie kontroli zbóż importowanych z Ukrainy. Niewykluczone, że właśnie wciela te zapowiedzi w życie, bo otrzymujemy sygnały, że na przejściach granicznych z Polską w Hrubieszowie i Dorohusku występują duże opóźnienia w ruchu pociągów towarowych. Powodem ma być zawieszenie uproszczonej procedury kontroli weterynaryjnej przez polską stronę i wprowadzenie dodatkowych kontroli.

Informacje te potwierdza Rail.insider, międzynarodowy portal przewoźników. 

- Jeśli wcześniej inspektorzy sprawdzali jeden wagon w pociągu, teraz sprawdzają każdy wagon i kontener. W związku z tym przepływ towarów znacznie spowalnia. Czas obsługi pociągów ze zbożem na stacji Dorohusk wydłużył się kilkukrotnie i obecnie sięga 4 dni  – wyjaśnia Rail.insider.

Z kolei Oleksiy Balesta, doradca ds. Ministra Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy, cytowany przez Rail.insider informuje, że problemy z przewozem zboża zaczęły się wraz z wprowadzeniem przez polski inspektorat weterynarii od 17.02.2023 r. dodatkowych wymagań dotyczących kontroli weterynaryjnej.

Koleje Ukraińskie wprowadziły zakaz transportu zboża i pasz do Polski

Natomiast wczoraj Koleje Ukraińskie wprowadziły zakaz transportu koleją paszy i zbóż do wszystkich odbiorców w Polsce przez jedno przejście - stację Izow (przejście graniczne Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński). Jako powód tej decyzji podano "problemy techniczne", ale niewykluczone, że ma to związek z zaostrzonymi kontrolami weterynaryjnymi. 

Zapytaliśmy więc ministerstwo rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii o to, na czym polegają te wzmożone kontrole i czy dotyczą tylko tych dwóch przejść kolejowych, czy także zbóż wwożonych TIR-ami. Czekamy na odpowiedź.

Rolnicy: dużo próbek pasz wraca do mieszalni. Może weterynaria się przestraszyła?

Rolników ta wiadomość ucieszyła, bo od miesięcy domagali się wzmożonych kontroli. Ale z drugiej czują się oszukani, ponieważ resort rolnictwa wielokrotnie zapewniał ich, że przywożone z Ukrainy zboże jest dostatecznie kontrolowane. 

- Alarmowaliśmy, że zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy jest słabej jakości. Minister Kowalczyk kłamał mówiąc, że wszystko jest badane i jest dobre – tak doniesienia o wzmożonych kontrolach komentuje lubelska AGROunia.

Ale rolnicy nie do końca wierzą, że resort rolnictwa podjął decyzję o zaostrzeniu kontroli pod ich naciskiem. Oceniają, że wpływ na to mogły mieć „wykrywane coraz częściej nieprawidłowości w paszach”.

- Słyszymy niestety sygnały z rynku, że dużo próbek pasz wraca do mieszalni, bo coś złego się dzieje z tymi produktami. I może weterynaria się przestraszyła, że będzie duża afera, więc wzięła się do roboty – mówi nam jeden z lubelskich rolników.

Jak wygląda kontrola weterynaryjna zbóż i pasz z Ukrainy? 

Weterynaria kontroluje przesyłki z Ukrainy w Hrebennem, Hrubieszowie, Dorohusku, Korczowej i Medyce. 

Na przejściu drogowym w Hrebennem oraz Dorohusku kontrola prowadzona była do tej pory (do 16 lutego, bo nie wiemy jeszcze co zmieniło się po tej dacie) w dzień przez 2-3 inspektorów, w nocy 1-2 inspektorów. 

Na przejściu drogowym w Korczowej, jak również na przejściu kolejowym w Medyce kontrola przeprowadzana była w dzień przez 2-3 inspektorów, a  w nocy 2 inspektorów.

Natomiast na przejściu kolejowym w Hrubieszowie w dzień kontrolowało 1-3 inspektorów, a w nocy punkt kontrolny był zamknięty.

Liczba próbek oraz kierunki badań przesyłek pasz z krajów trzecich dla Granicznych Inspektoratów Weterynarii zawarte są w corocznym „Planie Urzędowej Kontroli Pasz”, do którego wprowadzono zmiany 16 lutego. A od 17 lutego, jak twierdzi Rail.insider, zaostrzono kontrole.

Jednymi z kierunków badań ujętych w Planie na 2023 r. jest oznaczenie zawartości pestycydów, PCB i Salmonelli oraz oznaczenie zawartości mikotoksyn. Być może to skrupulatniej sprawdzają teraz inspektorzy i przez to kontrola trwa dużo dłużej.

Kamila Szałaj, fot. Ł. Siara

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 22:25